Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور (۵۸ . جدول تبصره (۱۴)) ارزیابی ارقام ردیف ها و نحوه انعکاس منابع و مصارف جدول تبصره (۱۴) در بودجه عمومی) (ویرایش اول)

بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور (۵۸ . جدول تبصره (۱۴)) ارزیابی ارقام ردیف ها و نحوه انعکاس منابع و مصارف جدول تبصره (۱۴) در بودجه عمومی) (ویرایش اول)
نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1398
کد COI Report: R-1165446تاریخ درج در سایت: 19 اسفند 1399
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: اقتصاد و دارائی
View: 222Pages: 35
Year: 1398

Buy and Download

برای دریافت فایل این Report ابتدا در پایگاه سیویلیکا عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک نمایید

Authors

Abstract:

به صورت خلاصه در رابطه با بررسی ردیف های منابع و مصارف تبصره (۱۴) لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ می توان به موارد زیر اشاره کرد: ۱ . به نظر می رسد با توجه به شرایط موجود و تجربه دوره های قبلی افزایش قیمت و استفاده از سهمیه بندی بنزین فروض در نظر گرفته شده در لایحه بودجه برای میزان مصرف داخلی بنزین در سال ۱۳۹۹ با بیش برآوردی همراه است و با در نظر داشتن افزایش سهمیه های احتمالی به نظر می رسد که متوسط مصرف داخلی بنزین در سال ۱۳۹۹، حدود ۹۲ میلیون لیتر در روز خواهد بود و متناظر با این فروض اعتبار پیش بینی شده برای صادرات فراورده، فروش داخلی و مالیات و عوارض مربوط به آن باید اصلاح شود. ۲ . در رابطه با ردیف ۵ مصارف (اعتبارات در نظر گرفته شده برای بازپرداخت تعهدات طرح های موضوع ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با اعتبار ۸۰ هزار میلیارد ریال)، تصمیم گیری در مورد بازپرداخت تعهدات به هریک از طرح های گفته شده در ماده (۱۲) کاملا در اختیار نهاد تخصیص دهنده بوده و آزادی عمل این نهاد در تخصیص بودجه بسیار زیاد است لذا لازم است باتوجه به جایگاه مجلس شورای اسلامی در تصویب بودجه سنواتی، جزئیات بیشتری در مورد طرح های مصوب، درآمدهای حاصل از اجرای طرح های مذکور و بازپرداخت تعهدات مربوط به این اقدامات در بودجه منعکس گردد. ۳ . در رابطه با ردیف ۱۸ جدول تبصره (۱۴) لایحه، معادل ۱۲۸.۷۶۰ میلیارد ریال بابت هزینه های تولید، انتقال، توزیع و فروش گاز طبیعی اختصاص داده شده است که در مقایسه با قانون بودجه سال ۱۳۹۸ بیش از ۳۶ درصد رشد داشته است که تاکنون دلیل منطقی و قانع کنندهای از طرف شرکت ملی گاز و وزارت نفت بابت افزایش معنادار ۳۶ درصدی هزینه های شرکت گاز ارائه نشده است. بنابراین پیشنهاد شده با فرض رشد ۲۵ درصدی هزینه های شرکت گاز نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۸ رقم مندرج در ردیف ۱۸ ، با رقم ۱۱۷.۵۶۲ میلیارد ریال جایگزین شود. ۴ . در مورد اعتبار در نظر گرفته شده در ردیف ۲۸ برای یارانه نان و خرید تضمینی
گندم با توجه به برآوردهای انجام شده، یارانه در نظر گرفته شده حدود ۳۶ هزار میلیارد ریال از اعتبار مورد نیاز کمتر است که عدم تامین اعتبار و انتقال این هزینه به نانوایی های
آزادپز می تواند موجب افزایش نامتعارف قیمت نان در این بخش شود. ۵ . با توجه به اینکه یکی از اهداف طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، کاهش استفاده خانوار از خودروی شخصی و استفاده از حمل ونقل عمومی و درنهایت کاهش مصرف بنزین و به تبع آن کاهش آلودگی هواست می توان منابع حاصل از افزایش صادرات روزانه ۴ میلیون لیتر بنزین (معادل ۲۱.۹۰۰ میلیارد ریال) را به توسعه حمل ونقل عمومی با اولویت کلانشهرها و خطوط ریلی شهرک های اقماری اختصاص داد. در رابطه با نحوه انعکاس منابع و مصارف قانون هدفمند کردن یارانه ها می توان گفت که هرچند در سال های اخیر نسبت به سال های ابتدایی اجرای این قانون شفافیت منابع و مصارف مرتبط با این قانون در حد قابل قبولی افزایش یافته و ارائه جدول منابع و مصارف هدفمندی در تبصره (۱۴) قوانین بودجه سنواتی گام مهمی در این مسیر بوده است، با وجود این عدم انعکاس منابع هدفمندی در منابع و مصارف عمومی آسیب هایی بوجود آورده است. 

Keywords:

لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور. هدفمندی یارانه ها. یارانه ها. تبصره (۱۴) قانون بودجه

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1165446/

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support