Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

ملاحظات به کارگیری تصمیم گیری خودکار و هوش مصنوعی در دولت و پارلمان

ملاحظات به کارگیری تصمیم گیری خودکار و هوش مصنوعی در دولت و پارلمان
نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1398
کد COI Report: R-1165470تاریخ درج در سایت: 19 اسفند 1399
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: هوش مصنوعی
View: 212Pages: 34
Year: 1398

Buy and Download

برای دریافت فایل این Report ابتدا در پایگاه سیویلیکا عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک نمایید

Authors

Abstract:

هدف از تدوین این گزارش در مطالعات بنیادین حکومتی بررسی تبعات به کارگیری تصمیم گیری خودکار و هوش مصنوعی برای دولت و پارلمان و نیز ارائه راهکارها و استدلال هایی برای چگونگی استفاده متناسب و شایسته تر از این فناوری ها در چارچوب های حقوقی و نیز تسهیل کنترل پارلمانی بر عملکرد دیگر نهاده است. تصمیم گیری خودکار می تواند تاثیرات عمیق و دامنه داری بر سازمان ها بگذارد مثلا سازمان ها می توانند از این فناوری های نوظهور برای ماشین یسازی فرایندها در مقیاس وسیع، کاهش سطح خطا، صرفه جویی در هزینه ها و پیشگیری از وقوع کلاه برداری استفاده کنند. این وضعیت به نوبه خود می تواند در ارتقای عملکرد سازمان های دولتی و درنتیجه افزایش مشروعیت نظام سیاسی بسیار تاثیرگذار باشد. برای بهبود عملکرد پارلمانها در عصر کنونی باید به سه عنصر اصلی زیر که با یکدیگر مرتبط هستند، توجه ویژه مبذول کرد: تغییر الگوهای خدمت، تمرکز بیشتر بر نیازهای کاربران و درهم شکستن ساختارهای سازمانی سنتی. امروزه به صورت شتابان درحال حرکت به سوی دیجیتالی شدن بسیاری از امور و شئون زندگی خویش هستیم. افزون براین الگوهای خدمت کنونی و چشم اندازهای جدید چندان تناسبی با الگوهای گذشته شیوه عملکرد نمایندگان پارلمان در فرایند رسیدگی و مداقه در قوانین اولیه و ثانویه ندارند.
اصلی ترین بخش این گزارش به پرسش های و ملاحظاتی می پردازد که استفاده از تصمیم گیری خودکار و هوش مصنوعی برای دولت و پارلمان ها به وجود می آورد؛ چراکه برای
دانشمندان عرصه حقوق عمومی و حقوق اساسی، هوش مصنوعی و امکان تصمیم گیری خودکار جان دوبارهای به جدال های کلامی قبلی در این حوزه ها داد. برخی از این مجادله ها
عبارتند از: تمکین به حکومت قانون، مزیت نسبی «قواعد در برابر صلاحدید»، پایه های حقوقی تصمیم گیری ماشینی، حدود و ثغور تفویض اختیار (به ماشین ها)، مسئله حق انتخاب
شهروندان درخصوص میزان دخالت ماشین ها در اتخاذ تصمیم های مرتبط با مسائل مبتلابه آنها، حوزه هایی که دولت از خودکارسازی، تصمیم گیری و استفاده از هوش مصنوعی منع شده است، همچنین چگونگی مواجهه مسئولان اجرایی، تقنینی و قضایی با پدیده هوش مصنوعی و خودکارسازی تصمیم ها و در آخر نقش هوش مصنوعی به منزله کاتالیزوری برای وقوع تغییرات سازمانی در پارلمان ها. 

Keywords:

هوش مصنوعی. تصمیم گیری خودکار. سیاستگذاری. دولت الکترونیکی. تکنیک ها. پارلمان. قواعد حقوقی. صلاحدید. بنیادین حکومتی

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1165470/

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support