Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (۷) چالش ها و راهکارهای حمایت از اقشار ضعیف و محروم جامعه

نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1398
کد COI Report: R-1166085تاریخ درج در سایت: 20 اسفند 1399
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: اقتصاد اجتماعی
View: 210Pages: 5
Year: 1398

Free download

جهت دریافت فایل های پیوست این Report بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیولیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

Abstract:

چنانچه فراگیری، همه گیری و دغدغه عمومی را سه مولفه اساسی برای تشخیص یک مسئله اجتماعی بدانیم، شیوع ویروس کرونا در کشور حائز هر سه مولفه است و یک مسئله اجتماعی حاد و مخاطرهآمیز است. در حال حاضر، تمام مناطق شهری و روستایی کشور در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند و هیچ نقطه ای از کشور مصون از این مخاطره بیولوژیکی نیست. همه افراد اعم از زن و مرد، جوان و سالمند، مسئول و غیرمسئول، همه مستعد و در معرض ابتلای به این ویروس قرار دارند. همین مسئله موجب شده که برخی از تعبیر «ویروس دمکراتیک» برای توصیف مشی برابری خواهانه و خاصیت همه گیری آن استفاده نمایند. لکن، واقعیت آن است که طبقات پایین جامعه بهویژه اقشار فقیر و آسیب پذیر بیشتر از سایرین در معرض ابتلا و آسیبپ ذیری نسبت به این ویروس قرار دارند. رجوع به تجارب تاریخی گویای آن است که گروه های حاشیه ای و محروم جامعه و آنان که از توان و قدرت اقتصادی و اجتماعی کمتری برخوردار بودهاند، بیشترین آسیب را از بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و بیماری های همه گیر متحمل شده اند. افزون بر این، تحقیقات پزشکی و
اجتماعی در کشورهای مختلف نشان داده است که به واسطه سبک زندگی طبقات اجتماعی پایین و حاشیه ای، قدرت انتشار و اثرگذاری بیماری ها در میان این طبقات بسیار بیشتر است. ازاینرو، در مواقع شیوع بیماری های همه گیر همانند وضعیت کنونی اخذ تدابیر حمایتی و مراقبتی توسط دولت ها جهت حمایت و مراقبت ویژه از گروه های محروم و آسیب پذیر جامعه در مقابل اپیدمی لازم و ضروری است. در همین رابطه، در این گزارش تلاش شده با بررسی ابعاد زیست اجتماعی گروه های فوق و شناسایی وجوه آسیب پذیر آنان، راهکارها و اقدامات مناسب جهت حفظ و ارتقای سلامتی ایشان و به تبع آن جامعه ارائه شود. 

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1166085/

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

این Report در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support