ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تأثیر استفاده از آب و خاک آلوده به کادمیم بر اجزای عملکرد ذرت

Year: 1399
COI: JR_JWSC-27-5_009
Language: PersianView: 146
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حامد ریاحی فارسانی - گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه شهرکرد، ایران
مهدی قبادی نیا - عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد
محمدرضا نوری امامزاده ئی - دانشیار گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه شهرکرد، ایران
عبدالرزاق دانش شهرکی - استادیار، گروه مهندسی زراعت، دانشکده کشاورزی، دانشگاه شهرکرد، ایران
حمیدرضا متقیان - دانشیار، گروه مهندسی خاک، دانشکده کشاورزی، دانشگاه شهرکرد، ایران

Abstract:

سابقه و هدف: حفاظت از منابع آب و خاک می‌تواند نقش مهمی در سلامت محصولات کشاورزی داشته باشد. استفاده از آب‌های نامتعارف و وجود فلزات سنگین در این آب‌ها و همچنین آلودگی منابع خاک به‌واسطه ورود فلزات سنگین می‌تواند مشکلات زیادی برای کمیت و کیفیت محصولات زراعی به همراه داشته باشد. ماندگاری بالای فلزات سنگین در محیط باعث انتقال به گیاه و زنجیره مواد غذایی شده و صدمات جبران ناپذیری را به انسان، رشد گیاه، خاک و محیط زیست وارد کنند. این پژوهش به‌منظور بررسی شیب تغییرات آلودگی فلز سنگین کادمیم در آب آبیاری و خاک بر شیب رشد و تجمع آن در اندام‌های ذرت دانه‌ای رقم 201 در مزرعه دانشگاه شهرکرد انجام شد. مواد و روش‌ها: برای این منظور آزمایش فاکتوریل بر پایه طرح کاملاَ تصادفی در سه تکرار به صورت کشت گلدانی در یک خاک با بافت لوم ‌سیلتی اجرا شد. عامل اول غلظت کادمیم در آب آبیاری از منبع نمک نیترات کادمیم در پنج سطح (شاهد (صفر)، 01/0، 05/0، یک و دو میلی گرم بر لیتر) و عامل دوم مقدار کادمیم کل خاک ازمنبع نمک نیترات کادمیم با سه سطح (شاهد (صفر)، 10 و 50 میلی گرم در کیلوگرم خاک) در نظر گرفته شد. پس از اعمال تیمارهای کادمیم در خاک، ذرت رقم201 کشت شد و در طول دوره رشد با آب دارای سطوح مختلف کادمیمی آبیاری گردید. در پایان دوره رشد، غلظت کادمیم در اجزای مختلف گیاه (ساقه، برگ و دانه)، خاک و همچنین عملکرد نسبی ذرت تعیین شد. همچنین در زمان آزمایش مقدار تبخیر و تعرق و نیاز آبی ثبت گردید. یافته ها: نتایج نشان داد که آلودگی آب و خاک به کادمیم، اثری معنی‌دار (در سطح یک درصد) بر اجزای عملکرد شامل عملکرد دانه در واحد بوته، تعداد ردیف در بلال، تعداد دانه در ردیف، وزن خشک برگ و وزن خشک ساقه گیاه ذرت داشت، اما اثر متقابل آلودگی آب و خاک به کادمیم بر اجزای عملکرد معنی‌دار نشد. سطوح بالای کادمیم در آب و خاک، بیش‌ترین و تیمار شاهد کم‌ترین کاهش عملکرد را داشتند. نتایج نشان داد که ساقه بیش‌ترین (283/2میلی گرم در کیلوگرم) و دانه (غیرقابل تشخیص) کم‌ترین غلظت کادمیم را داشتند. در این پژوهش بیش ترین و کم‌ترین کاهش عملکرد اجزای گیاه ذرت ناشی از کاربرد سطوح مختلف کادمیم درخاک در عملکرد دانه و تعداد ردیف در بلال به ترتیب به مقدار 46/11، 51/15 و 47/2، 81/3 درصد به‌دست آمد. آلودگی آب و خاک به کادمیم اثری معنی‌داری در سطح یک درصد بر کارآیی مصرف آب در گیاه ذرت داشت. کارآیی مصرف آب ناشی از کاربرد سطوح بالای آلودگی آب و خاک، به‌ترتیب به‌میزان 45/15 و 21/17 درصد کاهش یافت. نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که هر چند که میزان کادمیوم در دسترس در انتهای آزمایش در تیمارهای آلودگی‌های مختلف خاک تفاوت معنی‌داری نداشته است اما افزایش غلظت کادمیوم محلول در آب آبیاری باعث کاهش شیب رشد محصول شده است و در نتیجه کاهش عملکرد محصول نهایی شده است. به علاوه غلظت کادمیوم در ساقه و برگ نیز افزایش داشته است. بنابراین در خاک‌های با آلودگی بالاتر از سطح مجاز نیز باید آلودگی منابع دیگر مانند آب مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-27-5_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1166488/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ریاحی فارسانی، حامد و قبادی نیا، مهدی و نوری امامزاده ئی، محمدرضا و دانش شهرکی، عبدالرزاق و متقیان، حمیدرضا،1399،تأثیر استفاده از آب و خاک آلوده به کادمیم بر اجزای عملکرد ذرت،https://civilica.com/doc/1166488

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,326
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support