ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسه مدل‌های نفوذ آب با تکیه بر تحلیل عدم قطعیت پارامتر در دو نوع بافت خاک

Year: 1399
COI: JR_JWSC-27-5_014
Language: PersianView: 96
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ابراهیم علی نیا - علوم و مهندسی آب،دانشکده کشاورزی،دانشگاه بیرجند،بیرجند،ایران
محسن پوررضا بیلندی - دانشگاه بیرجند گروه مهندسی آب
عباس خاشعی سیوکی - عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند

Abstract:

سابقه و هدف: یکی از مواردی که در حفظ منابع آبی کشور می‌توان انجام داد مصرف بهینه‌ی آب در بخش کشاورزی و جلوگیری از هدررفت آب‌های سطحی می‌باشد. یکی ازمؤلفه‌هایی که در این امر نقش بسزایی دارد مسئله‌ی نفوذ آب در خاک است. نفوذ پذیری آب در خاک به شدت به عوامل محیطی، شرایط آب و هوایی، عرض جغرافیایی و مشخصات خاک بستگی دارد و دارای تغییر پذیری مکانی بالایی است. محققین مختلف از مدل‌های مختلفی برای پیش بینی مقدار نفوذ آب در خاک استفاده می‌کنند که پیش بینی درست مقدار نفوذ و شناخت میزان خطا و عدم قطعیت هر یک از این مدل‌ها با توجه به شرایط هر منطقه، امری ضروری است. تحقیقات زیادی در مورد برآورد کارایی مدل‌های نفوذ آب در خاک انجام شده است، که در عموم این تحقیقات، صرفاً به بررسی مدل‌های نفوذ و تأثیر قرار دادن فقط یکی از عوامل مؤثر بر نفوذ، پرداخته شده است. به این منظور هدف از این تحقیق، ارزیابی مدل‌های نفوذ و تحلیل عدم قطعیت این مدل‌ها با الگوریتم GLUE، با توجه به شرایط منطقه و تأثیر قرار دادن توأمان چند عامل مؤثر بر فرآیند نفوذ، می‌باشد. مواد و روش‌ها: در این تحقیق، اندازه‌گیری مقدار نفوذ در یکی از مزارع شهرستان رشتخوار در سه تکرار آزمایش و در دو بافت خاک لوم شنی و لوم رسی با استفاده از روش استوانه‌ی مضاعف انجام شد. ارزیابی و تحلیل عدم قطعیت روی چهار مدل نفوذ کاستیاکف، SCS، فیلیپ و هورتون صورت گرفت. برای تعیین عدم قطعیت این چهار مدل، از الگوریتم GLUE در محیط برنامه نویسی متلب استفاده گردید به این صورت که با اتصال این مدل‌های نفوذ به GLUE، با 100000 تکرار، شبیه سازی انجام شد. یک درصد از بهترین شبیه سازی‌های انجام شده (1000 تکرار آن) به عنوان بهترین شبیه سازی‌ها انتخاب شدند. با رسم توزیع پسین پارامترها و رسم محدوده‌ی اطمینان 95 درصد خروجی شبیه سازی شده، عدم قطعیت پارامترهای مدل تعیین شد. یافته‌ها: به منظور کمی سازی نتایج عدم قطعیت، از معیارهای "درصد قرارگیری داده‌های اندازه‌گیری شده در محدوده اطمینان مورد نظر، پهنای باند داده‌های شبیه سازی شده در محدوده اطمینان مورد نظر و دو معیار درجه عدم تقارن داده‌های شبیه سازی شده در محدوده اطمینان مورد نظر" که به اختصار به ترتیب با حروف " P، d، s و T " نمایش داده شده است، استفاده شد نتایج نشان داد که پارامترهای مدل کاستیاکف در هر دو بافت خاک با مقدار P بیشتر، d کمتر، s بین صفر و 5/0 و T بین صفر و یک، عدم قطعیت کمتری را نشان می-دهند به طوریکه مقدار این شاخص‌ها به ترتیب در خاک لوم شنی برابر با 100، 378/0، 055/0 و 388/0 و در خاک لوم رسی برابر با 100، 519/0، 147/0 و 558/0 به دست آمد. نتیجه گیری: با توجه به چهار معیار P، d، s و T ملاحظه شد که پارامترهای مدل کاستیاکف قطعیت بیشتری نسبت به پارامترهای سایر مدل ها برخوردار بود که می‌توان این مدل را به عنوان یک مدل مناسب در نظر گرفت.

Keywords:

مدل‌های نفوذ , عدم قطعیت , GLUE , شبیه سازی نفوذ در خاک , رشتخوار

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSC-27-5_014. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1166493/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
علی نیا، ابراهیم و پوررضا بیلندی، محسن و خاشعی سیوکی، عباس،1399،مقایسه مدل‌های نفوذ آب با تکیه بر تحلیل عدم قطعیت پارامتر در دو نوع بافت خاک،https://civilica.com/doc/1166493

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,671
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support