Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

شناسایی استانداردهای مورد نیاز جهت ارتقای سیستم کنترل و پایش واحدهای گازی جهت پیوست در اسناد مناقصات

شناسایی استانداردهای مورد نیاز جهت ارتقای سیستم کنترل و پایش واحدهای گازی جهت پیوست در اسناد مناقصات
نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1399
DOI: 10.30503/nripress.2020.038
کد COI Report: R-1170558تاریخ درج در سایت: 18 فروردین 1400
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: مهندسی و فناوری
View: 225Pages: 251
Year: 1399

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Report را که دارای 251 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

فایل کامل گزارش به فرمت PDF

Free download

جهت دریافت فایل های پیوست این Report بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیولیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

Authors

Abstract:

به منظور تشکیل نظام نظارتی مناسب، تعیین استانداردهای ناظر بر فرایند بازنصب سامانه های کنترل توربین گازی مستقل (خارج از سیکل ترکیبی) در حوزه های زیر انجام شده است:
- اسناد مناقصه - طراحی مفهومی - طراحی تفصیلی
- تست های تحویل گیری و اخذ تاییدیه ها (FAT ،SAT و صحت سنجی نرم افزار) 
- ارزیابی عملکرد و صحه گذاری پس از تحویل
- تعویض سخت افزارها
- اسناد تحویلی (شامل مواردی که باید حتما در اسناد تحویلی از جانب طرفین قرارداد مشخص گردند و به روز رسانی نقشه ها)
- تحویل موقت و دائم
- قطعات یدکی
- پشتیبانی و گارانتی

Keywords:

سند توسعه فناوری طراحی سیستم کنترل نیروگاه ها - استانداردهای موردنیاز در سیستم کنترل نیروگاه های گازی

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1170558/

پیش گفتار Report

کشور ایران عمدتاً پس از انقلاب در شرایط نیمه بحرانی و بحرانی شامل جنگ، تحریم و عدم سرمایه گذاری مناسب صنعتی بوده است. بی ثباتی اجتناب ناپذیر در ارتباط با توسعه صنعتی کشور نتیجتاً منجر به ضعف زیرساخت ها و نوعی فقر صنعتی شده است. چون تأمین تجهیزات بیشتر تابع شرایط سیاسی و مالی زمان مربوط بوده و ذیل سیاست های واحدی رخ نداده است. درنتیجه در حال حاضر تنوع قابل ملاحظه ای در تجهیزات مورداستفاده وجود دارد. همچنین عمده این تجهیزات حتی در زمان خریداری از فناوری روز برخوردار نبوده و هم اکنون فاقد هر نوع پشتیبانی هستند.
چنانچه تنوع سازندگان و ساختارها محدود بود، شاید امکان ایجاد برنامه های منسجم تعمیرات و نگهداری این تجهیزات میسر میشد. لیکن در عمل به دلیل تنوع گسترده تجهیزات خریداری شده؛ توان، سرمایه و زمان موردنیاز برای بومی سازی دانش تعمیرات و نگهداری این تجهیزات وجود ندارد و به هر میزان فناوری مربوط پیچیده تر باشد، شرایط دشوارتر میشود. کما اینکه در حوزه مهندسی معکوس ادوات مکانیکی، توفیق نسبی در کشور حاصل شده است، اما در حوزه سیستم های الکترونیک، علیرغم تلاشی مضاعف، هنوز هم تعمیرات و ساخت (با قابلیت اطمینان مناسب) کارت های سیستم کنترل و حفاظت با چالش جدی مواجه است. همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا اوضاع صنعت کشور به خصوص صنعت نیرو، دچار تزلزل نگران کننده شود. متأسفانه تعداد قابل توجهی از واحدهای تولیدی در حال حاضر بدون هیچگونه قطعات یدکی برای سیستم های الکترونیک بهره برداری می شوند و احتمال اختالالت جدی و گسترده در شبکه برق کم نیست.
در عمل، بازنصب این سیستم ها، تنها راه حل مقرون به صرفه و کارآمد در این شرایط است. به دلیل عدم وجود نقدینگی و یا وجود محدودیت های تحریمی، امکان عملی تعویض این سیستم ها توسط شرکت های مجرب و شناخته شده خارجی بسیار محدود است. از طرف دیگر شرکت های داخلی اخیراً وارد این حوزه شده اند و اگر این فرایند بازنصب روال مند صورت نگیرد، سعی و خطاهای حاصل می تواند تبعات ناگوارتری را در پی داشته باشد.
در این پروژه سعی بر آن است که دسته اهداف زیر محقق گردد:
- جلوگیری از انحصار (به منظور افزایش قابلیت اطمینان) و ایجاد فضای مشارکت حداکثری مجموعه های واجد شرایط این فعالیت (با تدوین و تشریح ملزومات بازنصب سیستم ها)
- شبکه نوین نیرو از فناوری های تولید و مدیریت استفاده مینمایند (نظیر شبکه های هوشمند، تولید پراکنده، انرژی های تجدیدپذیر و...) که در حال حاضر ملزومات سیستمی و سخت افزاری آن در شبکه کشور موجود نیست. لذا حائز اهمیت است که بازنصب و توسعه سامانه های مذکور ذیل یک سیاست کلی و برنامه ریزی شده صورت بگیرند که اجرای بهینه سازی های آتی امکان پذیر باشد.
- تدوین چهارچوب سیستمی بازنصب و توسعه سامانه ها به نحوی که سهولت بهره برداری و تعمیرات را در آینده فراهم آورد.
- در حال حاضر، مهندسی سامانه ها، روال نصب، شرایط تحویل موقت و دائم، دوره و شیوه پشتیبانی، مستندات قابل تحویل و... تمامی به صورت جزیره ای و بنا به توافق پیمانکار و کارفرما مشخص میگردند. این موضوع سبب کاهش سطح مسئولیت پذیری در چرخه بازنصب شده است. منظور از مسئولیت پذیری در ساده ترین حالت در پاسخ به پرسش های زیر تعریف می شود:
- که اگر خطایی رخ داد (به طور مثال عدم تولید واحد) دقیقاً مسئولیت این خطا با کیست؟
- مسئولیت پیمانکار در ارائه اطالعات تعمیرات و نگهداری و بهینه سازی سامانه تا کجاست؟
- اگر پیمانکار از یک خأل یا نقص در اسناد مناقصه، سهوی و یا عمدی، سوءاستفاده نموده و این موضوع منجر به بروز عیب شده است، مسئولیت با کیست؟
هرچند به نظر عمده این مسائل حقوقی هستند و برآورده سازی اهداف، به خصوص هدف شماره 1 ،تابع نوع تدوین سیستم ارزیابی فنی و بازرگانی در مناقصات بازنصب است؛ لیکن در عمل یک نظام مهندسی منسجم و روال های روشن و شفاف در فرایند بازنصب شدیداً به بروز این موارد دامن می زنند. در این راستا به طور کلی لازم است تا حوزه های زیر در هر نوع استانداردسازی نظام نظارتی پوشش داده شوند:
- اسناد مناقصه
- طراحی مفهومی
- طراحی تفصیلی
- تست های تحویل گیری و اخذ تأییدیه ها (SAT ،FAT و صحت سنجی نرم افزار)
- ارزیابی عملکرد و صحه گذاری پس از تحویل
- تعویض سخت افزارها
- اسناد تحویلی (شامل مواردی که باید حتماً در اسناد تحویلی از جانب طرفین قرارداد مشخص گردند و به روزرسانی نقشه ها)
- تحویل موقت و دائم
- قطعات یدکی
- پشتیبانی و گارانتی
با توجه به توضیحات و پیش زمینه فوق، تعیین استانداردهای ناظر بر فرایند بازنصب سامانه های کنترل توربین گازی مستقل (خارج از سیکل ترکیبی) هدف اصلی این پروژه است.
همکاران پروژه جناب آقایان نوبختی، اسلامی، پورشمسایی، بخشی و خانم ضیاتبری و ناظر جناب آقای طورچی مقدم می باشند.

فهرست مطالب Report

(برای نمایش کلیک نمایید)

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support