ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی همسانی ‌های اسطوره‌ ای طاووس و گاو در باورهای ملل مختلف (با تکیه بر اساطیر ایران و یونان)

Year: 1399
COI: JR_HEROIC-1399-7_011
Language: PersianView: 82
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فاطمه معنوی - دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
سعیدالله قره بیگلو - دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

Abstract:

رابطۀ خدایان، انسان­ ها و حیوانات با یکدیگر در اسطوره ­ها و روایات کهن ملل مختلف از اهمیت خاصی برخوردار است. مخصوصاً اینکه برخی از حیوانات، به‌ خاطر ویژگی ­های بارز و نقش برجستۀ‌ شان، در زندگی و باورهای گوناگون مردمان، بیشتر در کانون توجه قرارگرفته­ اند. از زمرۀ این حیوانات طاووس و گاو هستند؛ افسانه­ های مربوط به این دو حیوان، شباهت­ ها و تجانس­ های بی­ شماری با یکدیگر در فرهنگ ­های مختلف، به‌ ویژه در باورهای کهن ایران و یونان دارد که این امر می­ تواند بیانگر اهداف مشترک مردمان این سرزمین­ ها و تأثیرپذیری آن‌ها از یکدیگر باشد. در واقع یکی از ویژگی ‌های بارز اسطوره‌ ها، مشترک بودنشان در میان اقوام و ملل مختلف است و اسطورۀ طاووس و گاو نیز از این قاعده مستثنی نیستند که به‌ عنوان مظاهر توتمیسم در فرهنگ اسطوره ‌های ملل و حماسه ‌های ملی سرزمین­ های مختلف به چشم می‌ خورند. از این‌رو، شناساندن نمودهای گوناگون اسطوره ­های شکل ‌گرفته در پیرامون آن‌ها، در کنار ارزشمندی، برای آگاهی از خاستگاه، پیوند و فلسفۀ تقدس آن‌ها می ­تواند راهگشای بسیاری از سؤالات مبهم ذهن انسان­ ها در طی دوار مختلف تاریخ باشد. اگرچه در مورد پیوستگی­ ها، ارتباط متنی، شخصیت­ ها و داستان‌ های کهن ایرانی با اسطوره های ملل دیگر تحقیقات زیادی انجام شده­ است؛ اما تاکنون به پیوندهای مشترک طاووس و گاو در اساطیر پرداخته ­نشده ‌است. بدین‌ جهت پژوهش حاضر کوشیده است تا تجانس ­ها و مناسبت­ های میان طاووس و گاو را در اساطیر ملل، به ‌ویژه در اسطوره­ های ایران و یونان بررسی کرده و پیوندهای اساطیری مشترک این دو حیوان را با تکیه بر پیکرگردانی اساطیری نشان دهد.  

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_HEROIC-1399-7_011. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1172190/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
معنوی، فاطمه و قره بیگلو، سعیدالله،1399،بررسی همسانی ‌های اسطوره‌ ای طاووس و گاو در باورهای ملل مختلف (با تکیه بر اساطیر ایران و یونان)،https://civilica.com/doc/1172190

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 3,261
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support