Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

طراحی شاسی اصلی توربین بادی ۲ مگاواتی با رویکرد ساخت به روش جوشکاری

نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1399
DOI: 10.30503/nripress.2020.012
کد COI Report: R-1178414تاریخ درج در سایت: 24 فروردین 1400
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: انرژی های تجدیدپذیر و تکنولوژی های جایگزین
View: 610Pages: 158
Year: 1399

Free download

جهت دریافت فایل های پیوست این Report بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیولیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

Authors

Abstract:

ساخت نخستین نمونه از توربین بادی ملی ۲ مگاواتی که توسط پژوهشگاه نیرو طراحی شده است بر اساس دانش فنی ایجاد شده توسط شرکت مپنا در دست انجام می باشد. نظر به محدودیت های زمانی و هزینه ای پروژه و هدف گذاری اولیه برخی کامپوننت های اصلی این نمونه از طریق بازارهای بین المللی تامین می شود. از طرفی به موازات انجام پروژه مذکور دانش فنی کشور در زمینه ساخت اجزای توربین در حال افزایش است. از اینرو با توجه به این که در نظر است توربین ملی به مرحله تولید نیمه صنعتی رسیده و بخشی از بازارهای داخلی را تغذیه نماید ضرورت دارد حداکثر استفاده از توان داخلی در ساخت اجزای آن مد نظر قرار گیرد. پروژه حاضر با هدف حداکثر بومی سازی در ساخت اجزای توربین ملی تعریف شده است و بر مبنای پشتیبانی طراحی مهندسی پژوهشگاه نیرو و تجارب صنعتی شرکت مپنا در ساخت و تولید توربین های بادی در کشور تلاش کرد ساخت دومین نمونه توربین بادی را بر اساس اهداف مذکور به اجرا در آورد. در راستای این هدف، شاسی اصلی توربین بادی به عنوان یکی از مهمترین قطعات توربین بادی با هدف بومی سازی و با در نظر گرفتن توانمندی های سازندگان داخلی از جمله مپنا، طراحی و تحلیل شد. 

Keywords:

گروه پژوهشی انرژی های تجدیدپذیر

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1178414/

پیش گفتار Report

ساخت نخستین نمونه از توربین بادی ملی 2  مگاواتی که توسط پژوهشگاه نیرو طراحی شده است توسط شرکت مپنا بر اساس دانش فنی ایجادشده، در حال انجام است. نظر به محدودیت های زمانی و هزینه ای پروژه و هدف گذاری اولیه برخی دانش فنی ، کامپوننت های اصلی این نمونه از طریق بازارهای بین المللی تأمین میشود. از طرفی به موازات انجام پروژه ی یادشده کشور درزمینه ی ساخت اجزای توربین در حال افزایش است. ازاینرو با توجه به اینکه درنظر است توربین ملی به مرحله ی تولید ضرورت دارد حداکثر استفاده از توان داخلی در ساخت اجزای آن ، نیمه صنعتی برسد و بخشی از بازارهای داخلی را تغذیه نماید مدنظر قرار گیرد. پروژه ی حاضر با هدف حداکثر بومی سازی در ساخت اجزای توربین ملی تعریف شده است و بر مبنای پشتیبانی طراحی مهندسی پژوهشگاه نیرو و تجارب صنعتی شرکت مپنا در ساخت و تولید توربین های بادی در کشور سعی دارد که ساخت دومین نمونه ی توربین بادی را بر اساس اهداف مذکور به اجرا در آورد. در راستای این هدف، شاسی اصلی توربین بادی به عنوان یکی از مهمترین قطعات توربین بادی با هدف بومی سازی و با درنظر گرفتن توانمندی های سازندگان داخلی ازجمله مپنا، طراحی و تحلیل خواهد شد. از مشکلات شاسی طرح نخست توربین بادی ملی،وزن ریخته گری آن است. با توجه به آنکه وزن آن در حدود 25 تن است، امکان ریخته گری آن در ایران موجود نیست.ازاین رو روش ساخت شاسی، از ریخته گری به جوشکاری (که شرکت مپنا و سایر سازندگان داخلی در آن دارای مهارت و تخصص فنی بالایی است) تغییر کرده است که باعث تغییر کلی طرح و هندسه آن خواهد شد. در بند نخست تغییرات موردنظر انجام می شود و بعد از استخراج هندسه ی شاسی اصلی، سایر کامپوننت های مرتبط با آنکه تحت تأثیر این تغییر قرار می گیرند نیز اصلاح شده اند. این کامپوننت ها به ترتیب میزان تغییرات عبارت اند از تکیه گاه ژنراتور، جرثقیل و پوسته ی ناسل . در این گزارش در ابتدا کلیاتی درباره ی مشخصات شاسی و جرثقیل ها و سازه های جرثقیل توربین های بزرگ و معماری کلی آن ها ارائه می شود. سپس هندسه ی جدید شاسی اصلی، تکیه گاه ژنراتور، سازه ی جرثقیل و پوسته ی ناسل ارائه می گردد.این گزارش با همکاری آقای مهندس بابک مؤذنی، آقای مهندس سید مهدی موسوی مهر و آقای دکتر آیدین غزنوی و با مدیریت پروژه ی ایشان و تحت نظارت آقای دکتر علی اصغر نجفی تهیه شده است.

فهرست مطالب Report

(برای نمایش کلیک نمایید)

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support