ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی شاخص های موثر بر هویت بخشی به فضاهای شهری نمونه موردی خیابان شریعتی رشت ( حدفاصل میدان صیقلان تا میدان شهرداری رشت)

Year: 1399
COI: UMCONF07_245
Language: PersianView: 46
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

آذر ملکوتی - کارشناس ارشد طراحی شهری

Abstract:

در تعریف هویت شهر و رابطه آن با عناصرش ، توجه به دگرگونی ها وتحولات اجتناب ناپذیر تاریخی و اجتماعی ضرورت دارد. شهر بزرگترین نماد تمدن بشری است که بشر آن را برای امنیت و آسایش خود بنا نموده است. شهر تنها یک سکونتگاه نیست ، بلکه آبادی است که روح اجتماع در آن دمیده شده است و از آن هویت می گیرد، هویت شهری هویت جمعی است.از آنجایی که هویت مجموعه ای از صفات و مشخصاتی است که باعث تشخص یک فرد یا اجتماع از افراد و جوامع دیگر می شود ، شهر نیز به تبعیت از این معیار ، شخصیت یافته و مستقل می گردد.هویت به واسطه ی رابطه ی متقابلی که با مفهوم فضا دارد و نیز به واسطه نقشی که در ایجاد تصویر ذهنی از مکان و در نتیجه کیفیت زندگی شهری ایفا می کند ، مورد توجه است . نقش شهرها به عنوان مراکزی برای اشعه شاخص های فرهنگی جوامع پذیرفته شده است ، چراکه در فضاهای عمومی است که روابط متقابل اجتماعی رخ می دهد و به بلوغ می رسد و در حقیقت یک رابطه درونی نزدیک میان فضای شهری و هویت فرهنگی به وجود می آید. فضاهای شهری در طول زمان مشمول یک هویت تداوم یافته تاریخی می شوند . در میان انواع فضاهای شهری ، خیابان ها دارای اهمیت ویژه ای می باشند . از دید عملکردگرایان ، خیابان فضایی ارتباطی است که جهت دهنده ، تقسیم کننده و تقویت کننده ساختار شهر است و آنان که به ادراک محیط اهمیت می دهند،راه ها را مهمترین عامل سازمان یافته در نقشه پردازی ذهنی انسان می دانند.در این پژوهش پس از تعریف مفهوم هویت در فضای شهری به بررسی شاخص های موثر و تداوم یافته در شکل دهی به هویت فضای مورد مطالعه و در انتها به بیان سیاست های کلی در جهت تقویت و احیا هویت آن پرداخته شده است .

Keywords:

هویت شهری ، شاخص های تداوم یافته ، فضای شهری ( خیابان ) ، تعلق خاطر ، حس مکان

Paper COI Code

This Paper COI Code is UMCONF07_245. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1180586/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ملکوتی، آذر،1399،بررسی شاخص های موثر بر هویت بخشی به فضاهای شهری نمونه موردی خیابان شریعتی رشت ( حدفاصل میدان صیقلان تا میدان شهرداری رشت)،The 7th Scientific & Research Conference on the Development and Promotion of Architecture & Urbanism in Iran،Tehran،،،https://civilica.com/doc/1180586

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support