Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

دانش فنی طراحی مکانیکی، اجرا و آزمون شمع های مارپیچ (با تاکید بر عملکرد آن در پی دکل های انتقال نیرو)

نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1399
DOI: 10.30503/nripress.2020.002
کد COI Report: R-1180939تاریخ درج در سایت: 30 فروردین 1400
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: مهندسی برق و الکترونیک
View: 461Pages: 329
Year: 1399

Free download

جهت دریافت فایل های پیوست این Report بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیولیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

Authors

Abstract:

در سال های اخیر استفاده از شمع های مارپیچ به منظور تامین باربری پی انواع سازه ها به دلیل ویژگی های منحصر به فردشان رو به افزایش است.این شمع ها علاوه بر مقاومت فشاری دارای مقاومت کششی نسبتا قابل توجهی می باشند  که این امکان را فراهم می سازد تا از آنها بتوان به عنوان تکیه گاه اعضای کششی در دکل های انتقال و سازه های دیگر استفاده نمود. شمع های مارپیچ در مقایسه با انواع دیگر پی ها دارای مزایای منحصر بفردی می باشند. نصب این شمع ها در خاک های مساله دار و زیر سطح آب به راحتی قابل اجرا می باشد. تجهیزات نصب این شمع ها دارای قابلیت مانور و سهولت اجرایی بیشتر نسبت به دیگر شمع ها هستند. امروزه،تحلیل ظرفیت باربری شمع های مارپیچ همچنان به عنوان موضوعی پیچیده مطرح و و در دست تحقیق است. در این پروژه  با توجه به مزایای ذکر شده برای استفاده از شمع های مارپیچی، دانش بومی طراحی، اجرا و آزمون این شمع ها برای یکی از دکل های عدیده صنعت برق ایران در خطوط انتقال یعنی دکل ۶۳ کیلوولت، با انجام تحلیل های فنی بیشتر و نیز استناد به آیین نامه ها و کتب و مقالات مرتبط و تجربیات اجرایی ایجاد گردید. دلیل انتخاب دکل های ۶۳ کیلوولت برای آزمون این ایده آن است که تعداد قابل توجهی از آن ها در کشور وجود دارد، محدوده بارگذاری های سازه ای این دکل ها در محدوده ظرفیت باربری گروه شمع های مارپیچی قرار دارد و از همه مهمتر، عمده این دکل ها در مناطق صعب العبور با وضعیت نامناسب زمین از نظر باربری قرار داشته و ایده استفاده از شمع های مارپیچی در پی این دکل ها می تواند بسیار راهگشا باشد.همچنین در این پروژه با انجام مطالعات تحلیلی، روش طراحی و اجرا و آزمون عملی شمع های مارپیچ ارائه و با نمونه های اجرا شده، صحت سنجی و تدقیق شد. چکیده نتایج: - یک مطالعه جامع بر روی متون فنی مرتبط انجام شد. - یک روش تحلیلی یکپارچه برای بررسی رفتار مکانیکی و ظرفیت باربری شمع های مارپیچ ارائه شد. - روش مدل سازی عددی سه بعدی شمع های مارپیچ ارائه شد. - راهنمای طراحی، اجرا و آزمون شمع های مارپیچ ارائه شد.

Keywords:

گروه پژوهشی سازه های صنعت برق

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1180939/

پیش گفتار Report

شمع های مارپیچ از دویست سال گذشته تا به حال در صنعت ساخت وساز در دنیا استفاده می شوند. شمع های مارپیچ از دستۀ پی های عمیق فولادی پیش ساخته با یک یا چند پره هستند که بر اثر چرخش و اعمال گشتاور، درون زمین قرار می گیرند تا سازه را حمایت کنند.از شمع های مارپیچ در پروژه های متعددی در سراسر دنیا استفاده می شود.این شمع ها افزون بر نیروی فشاری، نیروی کششی را نیز تحمل می کنند.از شمع های مارپیچ به عنوان پی برای سازه ها و ساختمان های مسکونی و تجاری، تیر چراغ برق، دکل برق و پل عابر پیاده استفاده می شود.همچنین از این شمع ها می توان به عنوان المان های تقویتی در پی هایی که وجود دارند و در وضعیت بارگذاری جدید قرار می گیرند یا در زمانی که پی موجود آسیب دیده است، استفاده کرد. شمع های مارپیچ را می توان به صورت افقی یا در هر زاویه ای با افق قرار داد. به عنوان یک عضو کششی، شمع مارپیچ می تواند در دیوار نگهبان، سیستم سقف های غشایی، کنترل رانش خط لوله، دکل برق و بسیاری دیگر از سازه ها استفاده شود. از چشم انداز مهندسی و طراحی، این شمع ها می توانند برای انواع مختلف سازه در سایت های مسئله دار استفاده شوند. ازنظر کارفرمایان و مالکان نصب سریع، این شمع ها باعث کاهش هزینه های پروژه می شود و از دیدگاه پیمانکاران، اجرای این شمع ها ساده است و با درجۀ اطمینان بالا به ظرفیت مورد نیاز موجود در طرح می رسد. از دیدگاه عموم، شمع های مارپیچ به عنوان پی های عمیق، راه حلی نوآورانه و مناسب برای مسائل محیط زیستی است.نوشتار پیش رو که به عنوان یک دستورالعمل برای استفاده در مقاصد تحقیقاتی و مهندسی درخصوص طراحی، اجرا و آزمون شمع های مارپیچ ارائه شده، حاصل انجام پروژه ای تحقیقاتی با عنوان «تدوین دانش فنی طراحی مکانیکی، اجرا و آزمون شمع های مارپیچ در دکل های مشبک 63 کیلوولت» است. این کتاب در یازده فصل به ترتیب زیر تدوین شده است:
1 .معرفی اجزاء خطوط انتقال نیرو؛
2 .بارگذاری دکل های انتقال نیرو؛
3 .معرفی شمع های مارپیچ؛
4 .آزمون های قبل از اجرای شمع های مارپیچ؛
5 .ظرفیت باربری شمع های منفرد مارپیچ در کشش و فشار با استفاده از روابط تحلیلی؛
6 .ظرفیت باربری گروه شمع های مارپیچ در کشش و فشار با استفاده از روابط تحلیلی؛
7 .روش مدل سازی عددی در بررسی رفتار مکانیکی شمع های مارپیچ؛
8 .مدل سازی فیزیکی شمع های مارپیچ در آزمایشگاه؛
9 .طراحی سازه ای شمع های مارپیچ؛
10 .نکات اجرایی شمع های مارپیچ؛
11 .روش های آزمون شمع های مارپیچ.
لازم است از همکاری و همراهی آقای دکتر رضا کیهانی برای ویراستاری فنی کتاب، از آقای دکتر عسگر جانعلی زادۀ چوببستی بابت حمایت بی دریغشان و نیز از کارشناسان پژوهشی، خانم دکتر سوده صمیمی، آقای مهندس جعفر ملکی، محمد رضا جهانشاهی، خانم مهندس سحر مختاری جوزانی، بهاره حیدری و هدیه سه لاتهنه که در تهیۀ قسمت های مختلف این کتاب همکاری داشته اند، قدردانی و سپاسگزاری شود.

فهرست مطالب Report

(برای نمایش کلیک نمایید)

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support