ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

برنامه‌ریزی راهبردی توسعه گردشگری با تأکید بر نقش مشارکت اجتماعات محلی مطالعه موردی: استان البرز

Year: 1399
COI: JR_JURS-1-2_002
Language: PersianView: 40
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسین حاتمی نژاد - دانشیار جغرافیا و برنامه ریزی شهری، گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
علیرضا گروسی - کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری، گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه تربیتمدرس، تهران، ایران.
زینب شاهرخی فر - دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری، گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
مصطفی توکلی نغمه - کارشناس ارشد آمایش سرزمین، گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه تهران، تهران، ایران.

Abstract:

فعالیّت گردشگری در طول سال‌های اخیر نسبتاً پایدار بوده است و باوجود چشم‌انداز نامشخص اقتصاد جهانی، تنش‌های اقتصاد کلان و بیکاری در بسیاری از کشورها مشخص‌شده که این بخش از روند فرایند جهانی‌شدن بهره‌مند شده است؛ در چنین زمینه­ای با توجّه به توسعه علوم و فنون و پیشرفتی که در مدل‌های پژوهشی حاصل‌شده است برنامه­یزان با استفاده از مدل‌هایی جدید درصدد برنامه‌ریزی در زمینة گردشگری می‌باشند. برنامه‌ریزی توسعه‏ی گردشگری در استان البرز با تأکید بر مشارکت اجتماع محلی در این برنامه‌ریزی‌ها موجب اشتغال­زایی و رشد اقتصادی این استان خواهد شد. براین‌اساس در این پژوهش که با روش توصیفی – تحلیلی صورت‌گرفته است سعی شده با استفاده از تلفیق مدل‌های سوات و AHp درزمینه‏ی توسعه‏ی گردشگری استان البرز راهبردهایی ارائه گردد؛ لذا بر اساس محاسبات مدل سوات تهدیدات با نمره 939/2 بالاترین ضریب و پس‌ از آن، نقاط ضعف با مقدار 936/2، فرصت‌ها با مقدار 911/2 و درنهایت نقاط قوت با مقدار 903/2 پایین‌ترین ضریب را به دست آورده‌اند؛ امّا پس از تلفیق نتایج مدل سوات با مدل AHp ، راهبرد تدافعی (WT) با مقدار برآورد شده 078/4 بالاترین مقدار وزن محاسبه را به دست آورده است و پس ‌از آن به ترتیب راهبردهای تهاجمی با مقدار اندازه‌گیری شده 895/3، راهبرد رقابتی با مقدار اندازه‌گیری شده 773/3 و درنهایت نیز راهبرد محافظه‌کارانه با مقدار 626/3 در پایین‌ترین مرتبه از سلسله‌مراتب راهبردهای موردنظر قرار گرفته است بدین ترتیب بر اساس این خروجی پیشنهاداتی در زمینه‌ی توسعه بخش گردشگری استان البرز ارائه‌شده است.

Keywords:

توسعه گردشگری, مشارکت اجتماع محلی, مدل SWOT-AHP, استان البرز

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JURS-1-2_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1181930/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حاتمی نژاد، حسین و گروسی، علیرضا و شاهرخی فر، زینب و توکلی نغمه، مصطفی،1399،برنامه‌ریزی راهبردی توسعه گردشگری با تأکید بر نقش مشارکت اجتماعات محلی مطالعه موردی: استان البرز،،،،،https://civilica.com/doc/1181930

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 63,668
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support