ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی ویژگی های ادبی، نکات تربیتی و اخلاقی چند حکایت از گلستان سعدی

Year: 1400
COI: SEPP11_015
Language: PersianView: 198
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

جعفر ابراهیمی - دکترای فلسفه تعلیم و تربیت، مدرس دانشگاه
لیلا بابایی - کارشناسی ارشد مشاوره
محمد سقائی - دانشجوی دانشگاه فرهنگیان، پردیس شهید باهنر اصفهان

Abstract:

در این مقاله، پژوهشگران سعی دارند با بررسی گزاره هاي اخلاقی و مولفه هاي تربیتی در شش حکایت از گلستان سعدي ،روششیخ سخن در بیان گزاره هاي تربیتی و موعظه هاي اخلاقی با بیان غیر مستقیم را بررسی کنند. نتایج حاکی از این است کهسعدي با بیانی زیبا و حکمت آموز در قالب داستان و با بیان امور مربوط به زندگی و منش اشخاص واقعی یا خیالی، اقدام بهآموزش و پرورش به گونه اي تربیتی و اخلاقی زده است و به مدد احادیث نبوي، قصص و آیات الهی و نهج البلاغه خواننده را بهشناخت اخلاقیات و ارزش هاي انسانی و انجام عمل نیک فرا می خواند. در این مقاله به بررسی درس هاي تربیتی و اثرگذار ششحکایت از گلستان در خصوص عفو و گذشت، توکل به خدا، والاتر بودن خواست و اراده خدا نسبت به همه چیز، در نظر گرفتنصلاح و مصلحت دیگران به هنگام سخن گفتن، متکی نبودن به مال دنیا، عدم سختگیري شدید در تأدیب، رعایت اعتدال درپند و نصیحت، کنترل خشم و عصبانیت، مراقب حسادت دیگران بودن به ویژه افراد همرده، بد خواه نبودن، فریب دنیا و قدرتو مقام را نخوردن، بیان نکردن هر حرفی به صرف راست بودن آن، طاقت شنیدن و تحمل منتقدان را داشتن، سپاسنعمت هاي خدا تحت هر شرایطی، در نظر گرفتن خشنودي خدا در انجام عمل و داشتن اخلاص در انجام کار، پرهیز از سخناضافی و صحبت کردن در موقع نیاز، پرهیز از پرخوري، خوش خلق و مهربان بودن، متکی بودن به استعدادها، قابلیت ها وتوانایی هاي خود و حفظ عزّت نفس پرداخته می شود.

Keywords:

گلستان، سجایاي اخلاقی، اندرزها

Paper COI Code

This Paper COI Code is SEPP11_015. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1184102/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ابراهیمی، جعفر و بابایی، لیلا و سقائی، محمد،1400،بررسی ویژگی های ادبی، نکات تربیتی و اخلاقی چند حکایت از گلستان سعدی،Eleventh National Conference on Psychology, Educational and Social Sciences،Babol،https://civilica.com/doc/1184102

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 29,176
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support