ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

سازه ها و تجهیزات صنعت برق (تولید، انتقال و توزیع)

نوع محتوی : گزارش
DOI: 10.30503/nripress.2020.005
کد COI Report: R-1184746تاریخ درج در سایت: 2 اردیبهشت 1400
View: 300Pages: 325
Year: 1399

Free download

جهت دریافت فایل های پیوست این Report بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیولیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

Authors

Abstract:

رشد روزافزون جمعیت، بزرگ شدن شهرها، افزایش سرانه انرژی الکتریکی، وابستگی کلیه فعالیتهای اجتماعی،صنعتی، کشاورزی، اقتصادی و خدماتی به انرژی الکتریکی، تامین این انرژی را به صورت گسترده و در مقیاس بالا و به نحو مطلوب، اجتناب ناپذیر کرده است. انرژی الکتریکی به وسیله نیروگاه ها تولید می شود؛ بدیهی است که تامین این انرژی با این مقیاس و با کیفیت مناسب ازطریق نیروگاه های محلی و کوچک، نه تنها اقتصادی نیست، بلکه در بیشتر موارد، از جوانب مختلف، غیرعملی است؛ ازطرف دیگر، امروزه احداث نیروگاه های بزرگ در نقاط خاصی قابل توجیه است که عمدتا از مراکز مصرف دور هستند، بنابراین لازم است تولیدات نیروگاه ها ازطریق خطوط انتقال، که به نحو مناسبی با یکدیگر ارتباط داده شده و شبکه الکتریکی تشکیل داده اند،به مراکز مصرف هدایت شود. به منظور کاهش تلفات درانتقال قدرت های زیاد و در فواصل طولانی، لازم است ولتاژ تولیدی نیروگاه افزایش داده شود و سپس در نقاط مصرف، طی فرایندی، به گونه ای کاهش داده شود که برای مصرف کننده قابل استفاده باشد. برای تبدیل این ولتاژ، و همچنین به منظور اتصال نقاط مختلف شبکه به یکدیگر،باید ایستگاههایی در شبکه ایجاد شود که به «پست برق» معروف هستند. شبکه انتقال و توزیع نیرو در واقع مجموعه ای است که از تولید برق در نیروگاهها شروع و به مصرف کننده خانگی یا صنعتی منتهی می شود. این شبکه از مجموعه ای از گره ها و رابطه ها تشکیل شده است. در حالت کلی،اجزای موجود در صنعت برق را می توان در سه دسته تقسیم بندی کرد:
 واحد تولید
 واحد انتقال
 واحد توزیع
واحد تولید شامل نیروگاه هاست که در آنها با استفاده از روش های مختلف، انرژی الکتریکی تولید و در واحدهای مختلف آماده استفاده می شود. نیروگاه ها انواع مختلفی دارند که ازجمله آنها می توان به نیروگاه های گازی، بخار، هسته ای، سیکل ترکیبی، بادی، برقآبی، تلمبه ای ذخیره ای، جزرو مدی، خورشیدی و زمین گرمایی اشاره کرد.
واحد انتقال، انرژی الکتریکی را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می دهد. این خطوط قادر هستند هم جریان متناوب،وهم جریان مستقیم و یا ترکیبی از این دو را انتقال دهند. همچنین، جریان الکتریکی می تواند هم به صورت خطوط هوایی وهم خطوط زیرزمینی منتقل شود.
واحد توزیع وظیفه انتقال نیرو از پستهای انتقال به واحدهای مصرف کننده را برعهده دارد. مهمترین مشخصه ای که خطوط انتقال و خطوط توزیع را از هم متمایز می کند، ولتاژ بالای خطوط انتقال است.
در این نوشتار به معرفی سازه ها و تجهیزات موجود در صنعت برق در دو فصل زیر پرداخته شده است:
۱ -سازه ها و تجهیزات واحد تولید؛
۲ -سازه ها و تجهیزات موجود در واحدهای انتقال و توزیع

Keywords:

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1184746/

پیش گفتار Report

با توجه به افزایش سرانه ی انرژی الکتریکی در پی افزایش جمعیت، تأمین انرژی به صورت گسترده و به نحو مطلوب ضروری است؛ تأمینِ این انرژی با مقیاس و کیفیت مناسب، با احداث نیروگاه های بزرگ و هدایت تولیدات آنها به مراکز مصرف، ازطریق خطوط انتقال، امکانپذیر است. اجزای موجود در صنعت برق به سه دسته کلی: واحد تولید، واحد انتقال و واحد توزیع، تقسیم می شود؛ در کشور ما، یک نوشتار جامع که به توصیف اجزای مختلف صنعت برق بپردازد مورد نیاز است و تا به امروز چنین دستاوردی فراهم نشده است؛ در این کتاب به معرفی اجزای مختلف این سه دسته اصلی و جزئیات آنها و در واقع عملکرد هر یک پرداخته شده است.
امیدواریم این نوشتار ـ که حاصل انجام یک پروژة تحقیقاتی با عنوان «امکان سنجی استفاده از شمع های انرژی (Pile Energy)در صنعت برق» است ـ بتواند همچون دانش نامه ای، برای شناخت اجزای صنعت برق و کاربرد آنها استفاده شود و راهنمای تمام مهندسان، متخصصان و محققانی شود که در زمینة صنعت برق، تحقیق یا فعالیت دارند، و نیازهای آنان را برآورده سازد.
لازم است که از همکاری و همراهی آقای دکتر نورزاد برای ویراستاری فنی کتاب و از آقای دکتر عسگر جانعلی زاده چوب بستی و آقای مهندس رهنورد، بابت حمایت بی دریغشان، و نیز از کارشناسان پژوهشی، آقای مهندس مجید بیگی و خانم مهندس سحر مختاری جوزانی، که در تهیه قسمت های مختلف این کتاب همکاری لازم را به عمل آوردند، تشکر و سپاسگزاری شود.

فهرست مطالب Report

(برای نمایش کلیک نمایید)
Support