ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی رابطه طرد اجتماعی و آمادگی برای اعتیاد

Year: 1387
COI: JR_JSPI-1387-63_005
Language: PersianView: 62
This Paper With 42 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 42 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مریم قاضینژاد - تهران، دانشگاه الزهرا
الهام ساوالانپور - تهران، دانشگاه الزهرا

Abstract:

مقاله حاضر به بررسی رابطه بین "طرد اجتماعی" که مفهوم نسبتا جدیدی در علوم اجتماعی است و آمادگی برای اعتیاد میپردازد. در این مطالعه، مولفههای هفتگانه محرومیت مادی، محرومیت جنسیتی، عوامل مطرودساز پیشین، عوامل مطرودساز دوران گذار، فقدان مشارکت اجتماعی، فقدان حقوق اجتماعی و عدم ادغام هنجاری، بهعنوان ابعاد اصلی طرد اجتماعی در نظر گرفته شدهاند. برای سنجش متغیر وابسته آمادگی برای اعتیاد از مقیاس بومیشده آی. ا. پی. اس. استفاده شده است. جمعیت تحقیق دانشجویان دختر دانشگاههای شهر تهران میباشند که تعداد ۳۸۴ نفر از آنان به روش نمونهگیری خوشهای چند مرحلهای بهعنوان نمونه تحقیق انتخاب شدهاند. این مطالعه به دلیل تمرکز بر اعتیاد زنان، سعی داشته تا علاوه بر شناسایی علل عام آمادگی برای اعتیاد، عوامل مرتبط با جنسیت و سن را نیز مدنظر قرار داده و از این دیدگاه، مسئله اعتیاد زنان را بهطور خاص پیگیری کند. یافتهها نشان میدهد حدود ۴۰ درصد از جمعیت مورد بررسی، آمادگی متوسط تا زیاد برای اعتیاد از خود نشان دادهاند. در تحلیل دو متغیره، از ابعاد هفتگانه طرد اجتماعی، شش بعد آن در جمعیت نمونه مورد بررسی با متغیر وابسته آمادگی برای اعتیاد رابطه معنیدار و مثبت نشان دادهاند. در تحلیل چند متغیره، دو مولفه عوامل مطرودساز دوران گذار (از جوانی به بزرگسالی) و عدم ادغام هنجاری مولفههایی بودند که با آمادگی برای اعتیاد، رابطه قوی و مثبت داشتهاند. همچنین متغیرهای یاد شده با واسطه متغیر سبک رفتاری، با متغیر وابسته مرتبط بودند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JSPI-1387-63_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1190194/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قاضینژاد، مریم و ساوالانپور، الهام،1387،بررسی رابطه طرد اجتماعی و آمادگی برای اعتیاد،https://civilica.com/doc/1190194

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • # ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 6,835
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support