ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اقدامات امنیتی کوروش بزرگ هخامنشی

Year: 1399
COI: HAPCONF01_006
Language: PersianView: 116
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کریم گلشنی راد - استاد گروه تاریخ و باستان شناسی دانشگاه لرستان

Abstract:

شاهنساهی هخامنشی در پی فتوحات کوروش (۵۵۹-۵۳۰ ق.م) و کمبوجیه (۵۳۰-۵۲۲ ق.م) بر ویرانه ها و اراضی حاصلخیز ممالک گوناگون خاور نزدیک تاسیس شد. داریوش اول (۵۲۲-۴۸۶ ق.م) به این شاهنشاهی وسعت بخشید و آن را به نحو استواری سازماندهی کرد. سلسله هخامنشی بیش از دو قرن از رود سند تا دریای اژه، از سیر دریا تا خلیج فارس و نخستین آبشار نیل گسترده بود تا سرانجام با مرگ داریوش سوم در یک توطئه در همان زمان که حریفش اسکندر در مقام فاتح ظاهر می شد، از میان رفت (۳۳۰ ق.م). مقاله حاضر با روش توصیفی و تحلیل درصص پاسخ به این سوال است که کوروش بزرگ چه اصلاحات امنیتی در زمان خود ایجاد نموده است؟ موخان امروزی نقش کوروش کبیر را بیشتر انجام فتوحات و تسلط بر اراضی گوناگون می دانند و متعقدند داریوش بزرگ بعد از این که به قدرت رسید، دست به اصلاحات متععد زد و به ساماندهی شاهنشاهی پرداخت. ولی آنچه مسلم است آنکه کوروش بزرگ دست به اصلاحات منعدد زد و داریوش آنها را توسعه داد. در زمان کوروش جهت ایجاد امنیت بیشتر در قلمرو وسیع هخامنشی، شاهنشاهی به چندین ساتراپی تقسیم می شود و بر راس هر ساتراپی یک ساتراپ خششره پاون گذاشته می شود. خششره پاون موظف بودند قلمرو زیر سلطه خود را اداره کنند، نظم و امنیت را برقرار کرده و مالیات و خراج را گرفته و به مرکز هخامنشی ارسال نمایند. برای اینکه خسسره پاون ها و سایر مدعیان دست به شورش نزنند، سیستم اطلاعاتی بسیار گسترده و دقیقی ایجاد می شود. افرادی به نام «گوش ها و چشم های شاه» در سرزمنی های مختلف در حال رفت و آمد بودند و اطلاعات را به «شاه بزرگ» می رساندند.

Keywords:

امنیت، شاهنشاهی هخامنشی، کوروش، ساتراپ، سیستم اطلاعاتی

Paper COI Code

This Paper COI Code is HAPCONF01_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1195822/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
گلشنی راد، کریم،1399،اقدامات امنیتی کوروش بزرگ هخامنشی،First International Conference on History, Archeology and Philosophy،Tehran،https://civilica.com/doc/1195822

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 5,697
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support