Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی ریسک های بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی معدن بر اساس روش WRAC (مطالعه موردی: معدن مس چاه موسی شاهرود)

Year: 1399
COI: HSEBCNF03_001
Language: PersianView: 322
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

بهنوش خوش منش زاده خوشکناب - استادیار گروه مدیریت محیط زیست، دانشکده مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران غرب، ایران
علی سلمانی - دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران غرب، ایران

Abstract:

سابقه و هدف: معادن معمولا به دلیل ماهیت کاری پرمخاطره ای که دارند، همواره به عنوان یکی از محیط های پرریسک شناخته می شده اند و آمار حوادث و بیماری های شغلی در بین شاغلین قابل توجه و نگران کننده بوده است. این امر لزوم و اهمیت اجرای فرآیند مدیریت ریسک اعم از شناسایی، ارزیابی و کنترل را پیش از بیش آشکار می سازد. مواد و روش ها: در این مطالعه که از نوع تحلیلی-توصیفی است، از روش کیفی WRAC به جهت شناسایی خطرات سلامت، ایمنی و جنبه های زیست محیطی و ارزیابی ریسک، رتبه بندی و نهایتا کنترل ریسک ها در معدن مس چاه موسی شاهرود استفاده شد. به این منظور ابتدا تیمی متشکل از متخصصین و سرپرستان شاغل در معدن تشکیل گردید و پس از مشاهدات میدانی از کلیه واحدهای عملیاتی و با استفاده از چک لیست ها، اقدام به شناسایی و طبقه بندی خطرات گردید. سپس با استفاده از کاربرگ های ارزیابی ریسک و ماتریس کیفی، ریسک خطرات مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار گرفت. نتایج به صورت آماری مورد بررسی قرار داده شد و در نهایت راهکارهایی به جهت کنترل پیشگیرانه ارائه گردید. یافته ها: نتایج این مطالعه نشان داد که در مجموع کلیه خطرات طبقه بندی شده، ۹۱ ریسک در سطح پایین (Low Risk)۳۴ ریسک در سطح متوسط (Medium Risk) و ۲ ریسک در سطح بالا (High Risk) قرار گرفتند. به بیانی دیگر ۷۲ % از ریسک های شناسایی شده در معدن مس چاه موسی شاهرود در سطح پایین، ۲۷ % درصد در سطح هشدار و تنها ۱% درصد در سطح بحرانی قرار گرفتند. صدای بیش از حد مجاز ناشی از عملیات آتشباری و حفاری تنها ریسک بحرانی بود که سلامت شاغلین معدن را به خطر می اندازد. نتیجه گیری: نتایج به وضوح نشان داد که عمده ریسک ها به درستی کنترل و مدیریت شده اند اما اقدامات کنترلی پیشگیرانه می بایست در دستور کار قرار گیرند تا شرایط به سطح ایده آل نزدیک شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is HSEBCNF03_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1195829/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
خوش منش زاده خوشکناب، بهنوش و سلمانی، علی،1399،ارزیابی ریسک های بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی معدن بر اساس روش WRAC (مطالعه موردی: معدن مس چاه موسی شاهرود)،Third National Conference on Safety and Health،Tehran،https://civilica.com/doc/1195829

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 3,161
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support