ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

معنا، مبنا و پیشینه طبقهبندی علوم در تمدن اسلامی و ایدهای برای دستیابی به طبقهبندی جدید علوم سیاسی

Year: 1395
COI: JR_FRH-2-2_003
Language: PersianView: 18
This Paper With 33 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 33 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا غلامی - Graduate in Seminary and PhD Student in Political Sciences/ Research Center of Humanities and Cultural Studies.

Abstract:

چکیده این مقاله بهمنظور پاسخ به یک سوال اصلی و سه سوال فرعی شکل گرفته است. سوال اصلی عبارت است از اینکه چگونه میتوان بر اساس داراییهای تمدنی در طبقهبندی علوم، مبتنی بر علوم انسانی اسلامی به طبقهبندی تازه و اولیهای در حوزه دانش سیاسی دست یافت؟ و سه سوال فرعی نیز عبارت است از اینکه: اولا: طبقهبندی علوم چیست و چه فوائد و آثاری دارد؟ ثانیا: چه نسبتی میان اوجگیری تمدن اسلامی در مقاطعی از تاریخ و طبقهبندی علوم وجود دارد و این نسبت در تمدن نوین اسلامی چگونه برقرار خواهد شد؟ ثالثا: تفاوت طبقهبندی علوم در میان متفکران اسلامی و متفکران غرب جدید در چیست؟ بر این اساس، این مقاله، ضمن تبیین مفهوم، اهمیت، مختصات و فوائد طبقهبندی علوم و نقش و جایگاه آن در اوجگیری تمدن اسلامی، به معنای تمدن نوین اسلامی و رابطه آن با تمدن باسابقه اسلامی میپردازد. سپس، با مروری گذرا بر معیارهای رایج در طبقهبندی علوم، به برترین طبقهبندیهای دانشمندان مسلمان در قرون گذشته نظیر فارابی، ابنسینا، صدرالمتالهین و... و همچنین دانشمندان غربی نظیر کونت و بیکن نگاهی میاندازد و میکوشد مبانی متفاوت طبقهبندی در دو تمدن اسلامی و غربی را توضیح دهد. در ادامه، مقاله ضمن ترسیم رابطه کلان علوم انسانی اسلامی با طبقهبندی علوم، وارد تبیین جایگاه سیاست در طبقهبندی علوم میشود. در این بخش از مقاله، ابتدا ضمن ارائه تعاریف و کارکردهای فلسفه سیاسی، فلسفه علم سیاسی و دانش سیاسی و تشریح مختصر انواع رویکردهای موجود به آنها، قلمروی دانش سیاسی و نقش آن در طبقهبندی دانش سیاسی را توضیح میدهد. در پایان، این مقاله با ارائه یک شبهطبقهبندی برای دانش سیاسی از منظر علوم انسانی اسلامی، تلاش میکند مزیتهای طبقهبندی سنتی و مدرن دانش سیاسی را حفظ نماید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_FRH-2-2_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1198439/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
غلامی، رضا،1395،معنا، مبنا و پیشینه طبقهبندی علوم در تمدن اسلامی و ایدهای برای دستیابی به طبقهبندی جدید علوم سیاسی ،https://civilica.com/doc/1198439

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support