ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

آشکار سازی اثر نوسانات بارش بر روان آب سطحی حوضه آبریز دریاچه ارومیه

Year: 1394
COI: JR_GEP-26-2_016
Language: PersianView: 18
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسن حیدری - دانشگاه ارومیه
حسین حدادی - دانشگاه تربیت مدرس

Abstract:

چکیده هدف از این پژوهش بررسی اثرات تغییر بارش بر رویدبیدر سطح دریاچه ارومیه میباشد. محاسبات و تحلیلها برروی میانگین بارش و آبدهی حوضه آبریز ارومیه صورت گرفته است. این مطالعه در یک دوره آماری۴۲ساله از سال۱۳۴۵تاسال۱۳۸۶ برای عناصر بارش و دبیسنجی صورت گرفت. برای شناسایی نوسانات بارش و دورههای خشکسالی از مدل SPI استفاده شد و در ادامه به وسیله آزمون همبستگی اسپیرمن میزان ارتباط بارش و دبی در ایستگاههای مختلف نمایش داده شد. تحلیل نمودارهای ترسیمی نشان میدهد که نوسانات در میزان بارش موجب نوسان در دبی گردیده و سالهایی که مدل SPI خشکسالی را نشان میدهد در میانگین متحرک دبی نیز کاهش دبی نسبت به سطح متوسط حاکم بوده و بر اساس فازهای کاهشی و افزایشی بارش در میان سالهای ۱۳۸۵ـ۱۳۶۵ دبی نیز از این فازهای تاثیر پذیرفته است. خشکیهای شدید بارش و تاثیر آن بر روی روانآب موجب جهش در آزمون من کندال شده و این مدل نیز کاهش دبی را نمایش میدهد. این جهش در سال ۱۳۷۴ شکل گرفته و تا پایان دوره مطالعاتی ادامه یافته است. با کاهش میزان بارش، از میانگین دبی و انحراف معیار ایستگاه کاسته و معادله خط رگرسیونی دبی روندی کاهشی را در پیش گرفته و تا به امروز این سیر نزولی ادامه یافته است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_GEP-26-2_016. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1199384/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حیدری، حسن و حدادی، حسین،1394،آشکار سازی اثر نوسانات بارش بر روان آب سطحی حوضه آبریز دریاچه ارومیه،https://civilica.com/doc/1199384

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,458
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support