ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

برآورد میزان تاثیرپذیری الگوی مسکن روستایی از تغییرات فرهنگی در زندگی روستاییان در شهرستان بینالود

Year: 1394
COI: JR_GEP-26-2_018
Language: PersianView: 30
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی اکبر عنابستانی - دانشگاه فردوسی مشهد

Abstract:

مسکن روستایی به عنوان عنصری مادی و فرهنگی در دهههای اخیر از تغییرات و دگرگونیهایی وسیعی برخوردار شده است. در این میان، عدهای خواهان حفظ چهره سنتی مساکن روستایی و گروهی نیز چنین تحولاتی را اجتناب ناپذیر و نتیجه فرایند جهانی شدن میدانند. در این مقاله تلاش شد تا تاثیر تغییرات فرهنگی در زندگی روستاییان بر الگوی مسکن روستایی مورد بررسی قرار گیرد. روش تحقیق در این مطالعه، از نظر هدف، کاربردی و از نظر روش، توصیفی- تحلیلی و همبستگی است که بخش عمدهای از دادههای آن بر اساس مطالعات میدانی و با روش نمونهگیری (کوکران) از سطح ۲۳۲ خانوار نمونهی منطقه جمعآوری شده است. یافتههای مطالعه بر اساس نتایج به دست آمده از آزمونهای همبستگی تیپ پیرسون نشان میدهد که ارتباط معنیدار و نسبتا قوی با ضریب ۴۷۳/۰ بین شاخصهای تغییرات فرهنگی و الگوی مسکن روستایی وجود دارد، به نحوی که شاخصهای تغییرات فرهنگی حدود ۱/۳۵ درصد تغییرات متغیر وابسته را تبیین مینماید. رواج فرهنگ مصرفگرایی به تنهایی ۴/۳۷ درصد بر تغییرات در الگوی مسکن روستایی را توجیه مینماید و بیشترین تاثیر را در تحلیل مسیر بر روی شاخصهای پلان معماری و کیفیت مسکن با ضرایب ۳۶/۰ و ۲۳/۰ بر جای گذاشته است. در توزیع فضایی رابطه بین تغییرات اجتماعی و الگوی مسکن در هفت روستا، همبستگی مستقیم و نسبتا کاملی وجود دارد. با توجه یافتهها، راهکارهایی شامل استفاده صحیح از مصالح بومی و تعمیر ساختمانهای قدیمی با وسایل رفاهی مدرن و امروزی، کوشش در حفظ و نگهداری از خانههای قدیمی و سنتی در روستاها، تدوین سند چشم انداز توسعه ای مسکن روستایی و غیره پیشنهاد شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_GEP-26-2_018. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1199386/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عنابستانی، علی اکبر،1394،برآورد میزان تاثیرپذیری الگوی مسکن روستایی از تغییرات فرهنگی در زندگی روستاییان در شهرستان بینالود،https://civilica.com/doc/1199386

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 29,479
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support