ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تغییرات الگوی رودخانه گاماسیاب در رابطه با تغییرات پشته ها ی ماسه ای

Year: 1394
COI: JR_GEP-26-2_019
Language: PersianView: 30
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ایرج جباری - دانشگاه رازی کرمانشاه
نوشین پیروزی نژاد - دانشگاه تبریز
محمد حسین رضائی مقدم - دانشگاه تبریز

Abstract:

پشته های ماسه ای واحدهای مورفولوژی رودخانه ای هستند که همراه با تغییر در مقادیر دبی باعث تغییر در الگوی رودخانه می شوند. هدف از این مقاله بررسی تغییرات الگوی کانال و پشته های ماسه ای کناری و داخلی رودخانه گاماسیاب از سال ۱۳۳۴ تا ۱۳۸۹ در استان کرمانشاه است. این مطالعه با روش تاریخی و با استفاده از عکسهای هوایی سالهای ۱۳۳۴، ۱۳۴۸، ۱۳۸۲ و تصاویر ماهوارهای IRS سال ۱۳۸۹ با قدرت تفکیک ۵/۱ متر انجام شده است. با مختصات دار کردن عکسهای هوایی در نرم افزار ARC MAP بر اساس نقشه های ۲۵۰۰۰/۱مسیر رودخانه و پشتههای ماسهای رودخانه رقومی شده است و رودخانه به ۱۲ بازه تقسیم، مساحت پشته های میانی و کناری در هر بازه اندازه گیری، و تغییرات الگوی رودخانه با شاخص خمیدگی و گیسویی شناسایی شده است. نتایج نشان داد که مساحت پشتههای ماسهای میانی رودخانه از ۳۹/۸۴ هکتار در سال ۱۳۳۴ به ۵/۲۰۴ هکتار در سال ۱۳۸۹رسیده است افزایش مساحت پشته های میانی باعث ایجاد الگوهای متفاوتی در مسیر رودخانه شده است به طوری که رودخانه از الگوی ماندری به الگوی رودخانههای پیچان با بستر گراولی، الگوی آنابرنچینگ و الگوی گیسویی تغییر الگو داده است. اما بازه ها در پایین دست جریان تغییر پلان فرمی نداشته و از سال ۱۳۳۴ تا ۱۳۸۹ دارای الگوی ماندری بوده اند. کاهش در مقدار دبی، برداشت شن و ماسه و شیب کم رودخانه باعث شده که این بازه ها تغییر الگویی نداشته باشند. مساحت پشته های کناری از ۵/۸۴۹ هکتار در سال ۱۳۳۴ به ۵۰۰ هکتار در سال ۱۳۸۹ کاهش پیداکرده است. تغییر الگوی رودخانه و پیشروی کشاورزان به حریم رودخانه از دلایل کاهش مساحت پشته های ماسه ای کناری می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_GEP-26-2_019. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1199387/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
جباری، ایرج و پیروزی نژاد، نوشین و رضائی مقدم، محمد حسین،1394،بررسی تغییرات الگوی رودخانه گاماسیاب در رابطه با تغییرات پشته ها ی ماسه ای،https://civilica.com/doc/1199387

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 9,599
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support