Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

سبک جنسیتی در سروده های سیمین بهبهانی

چهارمین کنگره ملی فرهنگ وادبیات فارسی
Year: 1400
COI: PLCCONF04_001
Language: PersianView: 116
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

صبا نصری پشت دربندی - کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی،

Abstract:

طرفداری از حقوق زنان در ایران، تحت تاثیر شرایط فرهنگی- اجتماعی حاکم بر جهان، در دهه های اخیر با مجموعه ای از حرکتها و فعالیتهایی در جهت احقاق حقوق زنان و رفع تبعیض از آنان-غالبا به وسیله خود زنان- آغاز شد. برخی از شاعران و نویسندگان زن معاصر نیز به عنوان پیکرهای از اجتماع زنان در این زمینه پیشقدم شدند. سیمین بهبهانی به عنوان یکی از شاعران زن معاصر، گستره شعر خود را مجالی برای بیان اندیشه های زنانه و نگاه جنسیتی میداند و با طرح دغدغه های زنان در این زمینه تابوشکنی میکند. پژوهش پیش روی با هدف تبیین نگاه جنسیتی سیمین بهبهانی در مجموعه های شعری جای پا، مرمر و رستاخیز با رویکردی توصیفی-تحلیلی۵ انجام شـده و دسـتاورد پـژوهش نشـان میدهد که مباحثی مانند دعوت زنان به دانایی و خروج از دنیای جهل و نادانی، زنانهنویسی، بیان صریح عشق به مرد از جانب زن، همراهی و همدلی با زنان مطرود جامعه، به چالش کشیدن قانون طلاق، انتقـاد از خشـونت فیزیکـی مـردان علیه زنان با استواری طرح میشوند، چنان که سیمین بهبهانی اجتماع، نهادهای اجتماعی و قوانین مردسالار را با بیـان صریح این مفاهیم مسوول محرومیت زنان از حقوق فردی و اجتماعی میداند و بغض تاریخی خـود و همنوعـانش را در شعرش فریاد زده و بازتاب دادهاست.

Keywords:

شعر معاصر/ نگاه جنسیتی / فردوسی/ سیمین بهبهانی.

Paper COI Code

This Paper COI Code is PLCCONF04_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1202977/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نصری پشت دربندی، صبا،1400،سبک جنسیتی در سروده های سیمین بهبهانی،Fourth National Congress of Persian Culture and Literature،Hamadan،https://civilica.com/doc/1202977

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support