ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی موسیقی بیرونی در شعر رودکی و امروالقیس

Year: 1400
COI: PLCCONF04_035
Language: PersianView: 191
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عبدالوحید اکرامی - دبیر زبان وادبیات فارسی شهرستان راسک

Abstract:

این پژوهش با روش توصیفی- تحلیلی در نظر دارد تا مقوله ی موسیقی بیرونی را که شامل وزن عروضی در شعر میشود، در شعر دو شاعر برجسته ی کلاسیک پارسی و عربی؛ یعنی امروالقیس و رودکی در حد مجال مورد بحث قرار دهد. این دو شاعر به این جهت کنار هم انتخاب شدند که هر دو از نخستین شاعران هستند، امروالقیس از نخستین شاعران دوره ی جاهلیت عرب که جز هفت شاعر معلقات سبع است، و البته از محبوب ترین آنان در بین اعراب؛ و رودکی پدر شعر پارسی ایران که شعرهایش سرشار عاطفه و موسیقی است. اشعار و قصاید هر دو شاعر در عین زیبایی، سادگی و روانی از نظر موسیقایی کامل است. تنوع اوزان و بحرهای عروضی در شعر رودکی و کاربرد مشهورترین اوزان در امروالقیس بر تسلط آنها بر این دانش دلالت دارد. هر دو شاعر با بهکارگیری زبان و گزینش واژگان در شعر بی نظیرند، و توصیف شادی، طرب، می، معشوق، طبیعت را با بهره گیری از انواع موسیقی به زیبایی در اشعار خود آوردهاند، و میتوان غنای زبان عربی و پارسی را در اشعارشان مشاهده کرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is PLCCONF04_035. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1203010/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اکرامی، عبدالوحید،1400،بررسی موسیقی بیرونی در شعر رودکی و امروالقیس،Fourth National Congress of Persian Culture and Literature،Hamadan،https://civilica.com/doc/1203010

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support