ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثر کشت بر رطوبت قابل دسترس خاک با استفاده از توابع انتقالی پارامتریک

Year: 1393
COI: JR_JWSS-18-67_021
Language: PersianView: 19
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

کشت و کار با ایجاد تغییرات در خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک می تواند رطوبت قابل دسترس خاک که تابعی از شرایط فوق الذکر است را تحت تاثیر قرار دهد. به منظور بررسی تاثیر دست خوردگی خاک (کشت) بر رطوبت حد ظرفیت مزرعه و نقطه پژمردگی دائم، توابع انتقالی پارامتریک در خاک های دست نخورده ایجاد شد تا به وسیله این توابع بتوان تغییرات رطوبت خاک های جفت تحت کشت آنها را پیش بینی کرد. بدین منظور ۵۴ نمونه خاک از اراضی کشت نشده و جفت تحت کشت مجاور آنها در منطقه آبیک قزوین انتخاب و خصوصیات زودیافت آن شامل توزیع اندازه ذرات خاک، کربن آلی، کربنات کلسیم معادل، جرم مخصوص ظاهری، ظرفیت تبادل کاتیونی و واکنش خاک اندازه گیری شد. رطوبت با استفاده از دستگاه صفحات فشاری اندازه گیری شد. توابع پارامتریک با روش رگرسیون چندگانه خطی برای پارامترهای معادله ون گنوختن- معلم به دست آمده از نرم افزار RETC، در نواحی کشت نشده ایجاد شدند. با استفاده از این توابع، میزان رطوبت در نواحی تحت کشت برآورد و با مقادیر اندازه گیری شده مقایسه گردید. نتایج نشان داد که این توابع در نقطه پژمردگی دائم نسبت به حد ظرفیت مزرعه از ضریب هم بستگی بالاتری برخوردارند. به طوری که ضریب هم بستگی از ۶۷/۰ به ۸۳/۰ افزایش و هم چنین ریشه میانگین مربعات خطاها (RMSE) از ۵۹/۲ به ۰۶/۱ کاهش می یابد. و رطوبت قابل دسترس خاک را بیشتر از میزان واقعی برآورد می کنند.

Keywords:

Field capacity , Mualem-van Genuchten model , Permanent wilting point. , رطوبت حد ظرفیت مزرعه , رطوبت نقطه پژمردگی دائم , مدل وان گنوختن- معلم

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWSS-18-67_021. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1204141/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسام آریان پور، و مهدی شرفا، ،1393،اثر کشت بر رطوبت قابل دسترس خاک با استفاده از توابع انتقالی پارامتریک،https://civilica.com/doc/1204141

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support