ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تجارت آلودگی کیفیت آب و هوا: نگاهی نو در مشارکت موثر ذی نفعان در حفاظت محیط زیست

Year: 1385
COI: CEE01_303
Language: PersianView: 2,302
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امین سارنگ - کاندیدای دکتری منابع آب - دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف
ابوالفضل شمسایی - دکتری و استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف
رضا مکنون - دکتری و استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر

Abstract:

Dales به طور واقعی مفهوم تجارت کیفیت آب را در سال 1968 پیشنهاد نمود. Dales این نکته را مورد توجه قرار داد که اگرچه آلودگی می تواند با تکنیکهای مختلفی کنترل شود، مقدار و میزان تحمل هزینه های کنترل آلودگی وپی آیند آن منفعت ناشی از کاهش و یا ممانعت از آلودگی آب هم برای آلوده کنندگان و هم برای متولیان حفاظت محیط زیست، به طور گسترده ای بسته به نوع استراتژیی که انتخاب می گردد، متفاوت خواهد بود. Dales در کار خود با بررسی استراتژی های مختلف نظیر بازارهای حقوق آلودگی، مالیات تخلیه آلودگی، و قوانین دستور و کنترل (Command – and Control) ، رویکرد تجارت کیفیت آب را تئوریزه کرد و در نهایت نتیجه گرفت که الگوی بازاری در حقوق آلودگی (Pollution Right) بر حسب عملی بودن (Practicality) ، کارایی (Efficiency) و عدالت و انصال (Fairness) ارجح و مقدم بر دیگر روش ها می باشد. بهره مندی از رویکرد اقتصادی در مدیریت زیست محیطی منابع از جمله آلودگی آب و هوا از حدود 50 سال پیش در مقابل یا به نوعی در راستای توسعه نگاه کنترل و حفاظت دستوری محیط زیست مورد توجه بوده است. در هر دو بخش آب و هو به موازات رشد و توسعه روشها و تکنیکهای تحلیلی و عددی مدلسازی الودگی که اوج آن در دهه 70 میلادی بوده، روشهای اقتصادی و تشویقی مشتمل بر سیاستهای مبتنی بر اخذ مالیات، یارانه مستقیم و غیر مستقیم، وامهای کم بهره ، اخذ هزینه مستقیم بار آلاینده و موارد متعدد دیگر، به عنوان ابزار موثر در مدیریت تخصیص بار آلاینده آلاینده کنندگان نقطه ای و غیر نقطه ای از طریق به عنوان مثال تغییر و بهبود تکنولوژی، مورد توجه سیاستگزاران زیست محیطی بوده است. تجارت یا مبادله و معاوضه کیفیت آب و هوا در ادامه رویکرد اقتصادی ضمن آنکه منطبق بر سیاستهای کلان مدیریت پایدار منابع طبیعی بوده بخش عمده ای از مشکلات و ابهامات روشهای پیشین را متفع نموده است. با توجه به همخوانی مناسب تر این رویکرد با مسایل و چالشهای کشورهای در حال توسعه از جمله ایران که عمدتا نگاه کنترل دستروی در آنها سرآمد توجه در مدیریت زیست محیطی بوده و سیاستهای موردی دیگر نیز غالبا به طور بهینه و موثر از منظر اقتصادی بررسی نشده اند: در این مقاله سعی خواهد شد با ذکر مبانی عمیق توسعه پایدار و رابطه بین محیط زیست و بشر، جنبه های مختلف این رویکرد نو در بعد عملی و پیاده سازی و زمینه های مورد نیاز برای اجرایی شدن در کشور با توجه به رویکردهای جاری سازمان محیط زیست و با مقتضیات یک کشور در حال توسعه بحث و تحلیل مبسوط گردد.

Keywords:

تجارت کیفیت ، رویکرد اقتصادی ، تجارت جهانی ، تخصیص بار آلاینده ، محیط زیست ، توسعه پایدار

Paper COI Code

This Paper COI Code is CEE01_303. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/12067/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سارنگ، امین و شمسایی، ابوالفضل و مکنون، رضا،1385،تجارت آلودگی کیفیت آب و هوا: نگاهی نو در مشارکت موثر ذی نفعان در حفاظت محیط زیست،1st Conference of Environmental Engineering،Tehran،https://civilica.com/doc/12067

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • تجارت کیفیت آب: رویکردی نو و کارآ در مدیریت کیفی منابع آب [Conference Paper]
 • Hjorth, P., A. Bagheri, (2006), Navigating towards sustainable development: A ...
 • Meadows D., (1999), Leverage Points Places to Intervene in a ...
 • Sarang, A., B. J. Lence, and A. Shamsai. (2 006) ...
 • Pollutants Efficiently in Rivers, accepted to be presented at ASCE- ...
 • Veeman, T.S., & Politylo, J. (2003). The role of institutions ...
 • Bagheri, A., P. Hjorth, (2005), Monitoring for sustainable development: A ...
 • Hens, L., & Nath, B. (2003). The Johannesburg conference. Environment. ...
 • Decleris, M. (2000). The law of sustainable development General principles. ...
 • Dales, J.H., (1 968) .Pollution, property & prices: An essay ...
 • Tietenberg, T., (1992). En vironmental and Natural Resource Economics, Harper ...
 • U.S. E nvironmental Protection Agency, Draft Framework for Watershed-B ased ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


  بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 13,602
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support