ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

منشا انواع رسوبات چرت در تناوب با نهشته های منگنز در مجموعه افیولیتی نیریز، آباده طشک، استان فارس

Year: 1392
COI: JR_JSSR-29-4_003
Language: PersianView: 9
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نازنین زمان ثانی - گروه زمین شناسی دانشگاه شیراز
محمدعلی رجب زاده - بخش علوم زمین دانشگاه شیراز

Abstract:

             مجموعه افیولیتی منطقه آباده طشک، متشکل از سنگ های اولترابازیک و به عنوان بخشی از افیولیت نیریز در ۶۰ کیلومتری شرق شهر ارسنجان در استان فارس واقع شده است. در این منطقه، آمیزه رنگین افیولیتی در جنوب- جنوب غرب و شمال شرق توده های اولترابازیکی دارای گسترش فراوانی بوده و میزبان نهشته های معدنی منگنزی هستند که به صورت ذخایر کوچک مجزا به طور پیوسته ای همراه با چرت ها تشکیل شده اند. چرت ها در انواع رنگ های سفید و سفید متمایل به سبز، قرمز روشن تا قرمز تیره و قهوه ای با گسترش فراوان و اغلب به طور مستقیم بر روی سنگ های اولترابازیک سرپانتینیتی شده و عموما در زیر توده های آهک پلاژیک رخنمون دارند. کانسارهای منگنز در سه سیمای متفاوت سین ژنتیک، دیاژنتیک و اپی ژنتیک در چرت های میزبان به رنگ های قرمز تا قهوه ای قابل تشخیص می باشند. ترکیبات اولیه منگنز در سیمای سین ژنتیک به صورت نواری با سیلیس بی شکل و کوارتز در محیط رسوبی تشکیل شده اند. کانی های منگنز به صورت نهشته های عدسی شکل که نشانگر سیمای دیاژنتیک می‍ باشد در محل یال چین‍ ها متمرکز شده اند. ترکیبات منگنز در نتیجه تحرک و رسوب گذاری مجدد با بافت شکافه پرکن طی فرایندهای سوپرژن در چرت های قرمز روشن میزبان به صورت اپی ژنتیک تشکیل شده اند. چرت های سفید و سفید متمایل به سبز در فاصله ای دور از کانسارهای منگنز قرار دارند. داده های پتروگرافی و نتایج کانی شناسی به روش XRD به همراه داده های شیمیایی به روش شیمی تر و ICP-MS با تاکید بر عناصر کمیاب و نادر خاکی ( REE ) بر روی نمونه های چرت نشانگر تحول منظم پتروگرافی، کانی شناسی و ژئوشیمیایی این سنگ ها از چرت هایی با منشا خاکزاد به سمت آبزاد-گرمابی و سپس با منشا گرمابی است .   

Keywords:

چرت, افیولیت نیریز, کانی شناسی, ژئوشیمی, آباده طشک

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JSSR-29-4_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1209098/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زمان ثانی، نازنین و رجب زاده، محمدعلی،1392،منشا انواع رسوبات چرت در تناوب با نهشته های منگنز در مجموعه افیولیتی نیریز، آباده طشک، استان فارس،،،،،https://civilica.com/doc/1209098

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 18,098
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support