ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و ارزیابی کاربری اراضی مناطق ۹گانه شهر شیراز با استفاده از مدل LQ در محیط GIS

Year: 1394
COI: JR_SPPL-5-1_004
Language: PersianView: 30
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی اصغر عبدالهی - عضو هیات علمی دانشگاه باهنر کرمان
حسین غضنفرپور - عضو هیات علمی دانشگاه باهنر کرمان
زهره رضایی - کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه شهید باهنرکرمان، ایران

Abstract:

"برنامه ریزی کاربری اراضی" در واقع مجموعه فعالیت هایی است که محیط انسانی را مطابق خواسته ها و نیازهای جامعه شهری سامان می بخشد و این مقوله هسته اصلی برنامه ریزی شهری را تشکیل می دهد. امروزه با توجه به توسعه روزافزون شهرها و عدم تعادل در پراکنش کاربری ها،ساماندهی کاربری اراضی شهری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دسترسی عادلانه به این کاربری ها و استفاده بهینه از آنها،یکی از مولفه های اساسی در توسعه پایدار و عدالت اجتماعی است. این مطالعه شهر شیراز را به علت قرار داشتن در زمره شهرهای تاریخی – فرهنگی و دارا بودن ارزشهای ملی و ویژگیهای بین المللی،همچنین توسعه شتابزده شهر در دهه های اخیر و دارا بودن مسائل و مشکلات شهرسازی، به عنوان نمونه موردی جهت بررسی و ارزیابی کاربری های مناطق آن برگزیده است . پژوهش صورت گرفته، با روش تحلیلی ـ مقایسه ای بر پایه روش تجربی انجام شده است که هدف از انجام آن شناخت وضعیت کاربری اراضی مناطق ۹ گانه شهر شیراز با رویکردی جغرافیایی و بهره گیری از سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)است. به منظور ارزیابی کاربری ها،از یک سو با استفاده ازروش های مقایسه ای، میزان کاربریهای شهری مناطق ۹ گانه شهر شیراز با کل شهر شیراز، ایران و جهان مقایسه شده و از سوی دیگر با استفاده از مدل ضریب مکانی LQi به تفاوت های مکانی کاربری ها در سطح شهر شیراز پرداخته شده و وزن هر کاربری در سطح مناطق شهر شیراز مورد ارزیابی قرار گرفته است.درنهایت نیز اطلاعات به دست آمده را به محیط excell و spss برده تا مورد کنکاش قرار گیرند.آنچه از یافته های این تحقیق به دست آمده نشان می دهد که : توزیع کاربری ها در شهر شیراز،با استانداردهای رایج کشور و جهان مغایرت دارد.همچنین،در خود شیراز، توزیع کاربریها در مناطق مختلف شهر با مساله عدم تعادل روبروست که در این میان،کاربری های فرهنگی- مذهبی ،حمل و نقل ،آموزشی،تاسیسات شهری و جهانگردی، نسبت به سایر کاربری ها تعادل فضایی نامناسب تری دارند.همچنین،بررسی ها نشان می دهند که صرف ارزیابی کمی کاربری ها کافی نبوده و باید با درنظر گرفتن تمامی جوانب و ارزیابی کیفی کاربری ها همراه باشد تا زمینه ساز توسعه پایدار شهر گردد .

Keywords:

ارزیابی کاربری اراضی شهری , مناطق ۹گانه شیراز , مدل LQ , GIS

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SPPL-5-1_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1209768/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عبدالهی، علی اصغر و غضنفرپور، حسین و رضایی، زهره،1394،بررسی و ارزیابی کاربری اراضی مناطق ۹گانه شهر شیراز با استفاده از مدل LQ در محیط GIS،https://civilica.com/doc/1209768

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ابراهیم زاده، عیسی و مجیر اردکانی، (۱۳۸۵)، ارزیابی کاربری اراضی ...
 • افتخاری، جواد، (۱۳۸۰)، برنامه ریزی و ساماندهی کاربری اراضی محله ...
 • انتظاری، مژگان و علی رشتیانی، (۱۳۹۰)، ارزیابی کمی و کیفی ...
 • پورمحمدی، محمدرضا، (۱۳۸۲)، برنامه ریزی کاربری اراضی شهری، چاپ دوم، ...
 • زیاری، کرامت الله، (۱۳۸۴)، برنامه ریزی کاربری اراضی شهری، چاپ ...
 • رفیعی، مینو، (۱۳۷۱)، مجموعه مباحث و روش های شهرسازی (جلد ...
 • شرکت مشاور طرح و آسایش، (۱۳۷۲)، بررسی کاربری های وضع ...
 • صابری فر، رستم، (۱۳۷۸)، نقد و تحلیل برنامه ریزی کاربری ...
 • هاشم زاده همایونی، مهرداد، (۱۳۷۹)، م‍س‍ائ‍ل و م‍ب‍احث ...
 • مهدیزاده، جواد، (۱۳۷۹)، برنامه ریزی کاربری زمین، تحول در دیدگاه ...
 • عبدالهی، علی اصغر، (۱۳۸۸)، بررسی و ارزیابی کاربری اراضی مناطق ...
 • یوسفی، لقمان، (۱۳۸۰)، ارزیابی کاربری اراضی شهری مطابق شاخص های ...
 • Gurran, Nicole, (۲۰۰۷), Australian Urban Land Use Planning: Sydney University ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 16,894
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support