ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش خان ههای شهرهای ایران در دوره قاجاریه در شهر تبریز با هدف حفظ آثار گذشته در رسیدن به هویت (مطاله موردی: خانه تاریخی حیدرزاده)

Year: 1399
COI: AUGES03_033
Language: PersianView: 160
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امید شاطری وایقان - کارشناسی ارشد معماری داخلی، پژوهشگر و تحلیل گر و نظریه پرداز فعال مسائل حوزه تخصصی معماری/ معماری داخلی

Abstract:

خانه ها در دوره قاجار در ایران یک نوع بازآفرینی وجودی شهری را بنا کردن طوری که توانستند یک نوع سبک به وجود بیاورند و آن را به مفهوم واقعی خانه و یا کاشانه با هویت مندی در جهت تحقق هویت ساختاری با عملکردهای الگویی برای انسان در شهرها در دوره قاجاریه تبیین بیاورند به خصوص می توان عنوان نمود که مهد خانه های قاجاری در شهر تبریز می باشد که هریک از خانه ها با ویژگی های سلسله مراتب الگوهای معماری در جهت سوق محور کالبد ساختاری بهره مند می باشند. دوران قاجار به طور زیربنایی ترین و مهم ترین الگوها و فرم ها در خلق خانه در ایران به شمار می آیند و می توان آن را جزئی از ویژگی و خصوصیات بارز با مفاهیم پایه با اصل فرهنگ و جامعه فرهنگ یافته (غرب دیده)، مدنظر قرار گرفت. می توان وجودیت خانه را در محیط در مکان آن و فضای آن برای آرامش روح انسان با بوطیقای فضایی، قرار داد. خانه حیدرزاده در تبریز یکی از خانه های ارزشمند سلطنت دوره قاجار می باشد که دارای خصوصیات و ویژگی های بسیاری از نظر کالبد ساختاری توامان با معماری، معماری داخلی و استفاده از مصالح اصیل با پوشش های بیرونی- درونی منحصربه فرد و اصیل تلقی می شود و درحال حاضر جزوء بناهای مهم که امروزه به کاربری "مرکز اطلع رسانی و گردشگری استان آذربایجان شرقی" انطباق یافته است. روش تحقیق در مقاله حاضر با استفاده از روش تحقیقی توصیفی– تحلیلی، با واکاوی کالبد ساختار عملکردی با محوریت فضاهای خانه های قاجار به خصوص خانه حیدرزاده در شهر تبریز مورد بحث و مطالعه قرار گرفته است طوری که تاثیرگذاری آن در تاثرپذیری بازآفرینی معماری شهری ایران با هدف بازآفرینی شهری برای هویت و اصالت مورد ارزیابی کتابخانه ای و اسناد داده استخراج گردیده شده می باشد. بنابراین با تغییر کاربری انطباقی نیاز امروزی خانه های تاریخی در شهرهای می توان نقش به سزایی در بازآفرینی خانه های قاجار در شهرهای ایران برای رسیدن به هویت برای آدمی برخوردار گردید و از بی هویتی و نابودی این بناهای ارزشمند در کالبد شهرهای ایران جلوگیری نمود و آنان را برای نسل های آینده به یادگار گذاشت.

Keywords:

دوره قاجار، ایران، خانه، هویت، انسان، تبریز، بازآفرینی شهری

Paper COI Code

This Paper COI Code is AUGES03_033. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1214719/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شاطری وایقان، امید،1399،نقش خان ههای شهرهای ایران در دوره قاجاریه در شهر تبریز با هدف حفظ آثار گذشته در رسیدن به هویت (مطاله موردی: خانه تاریخی حیدرزاده)،Third International Conference on New Ideas in Architecture, Urban Planning, Geography and Sustainable Environment،Mashhad،https://civilica.com/doc/1214719

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support