ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی مقایسه ای تلفات ناشی از بیماری نیوکاسل و آنفلوانزا در طیور گوشتی شهرستان اردکان در فصل بهار وتابستان (استان یزد)

Year: 1396
Publish place:
COI: AGRONOMY01_546
Language: PersianView: 65
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

غلامحسین پورقنبری - استادیار گروه علوم درمانگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه اردکان
علی صحرایی اردکانی - مربی گروه بهداشت مواد غذایی دانشکده دامپزشکی دانشگاه اردکان
مهین دهستانی - دانشجوی رشته دامپزشکی دانشکده دامپزشکی دانشگاه اردکان
آرزو راحمی - دانشجوی رشته دامپزشکی دانشکده دامپزشکی دانشگاه اردکان
فائزه دهستانی - دانشجوی رشته دامپزشکی دانشکده دامپزشکی دانشگاه اردکان

Abstract:

یکی از چالش های عمده پرورش دهندگان جوجه های گوشتی، بیماری های ویروسی از جمله نیوکاسل و آنفلوانزا می باشد که همه ساله خسارت های فراوانی را به صنعت مرغداری در سراسر دنیا وارد می کند. در این مطالعه به بررسی میزان تلفات ناشی از شیوع این دو بیماری ویروسی در گله های طیور گوشتی شهرستان اردکان در فصول بهار و تابستان ۱۳۹۵ پرداخته شده است. در این بررسی با انتخاب ۱۵ گله به عنوان گرو های آزمایشی، پس از گزارش بیماری توسط مسئول فنی مرغداری، به مرغداری مورد نظر مراجعه میشد و با گرفتن اطلاعاتی نظیر سن، نژاد و وضعیت واکسیناسیون و غیره... تلفات ثبت میگردید، این مراجعه ۲-۳ بار در هر مرغداری انجام گرفت و سپس نمونه های خونی از ورید بالی جهت انجام آزمایش HI اخذ می شد. بر اساس نتایج حاصله، میانگین کل تلفات (متعلق به همه گروه ها) در طول مدت مطالعه ۶)ماه) % ۲۷/۵۴ بدست آمد. نیوکاسل به عنوان یک متغیر و بیماری مورد محاسبه، با میانگین تلفات % ۱۰/۷ ، بیشترین میزان تلفات را باعث شد. همچنین بیماری آنفلوانزا با میانگین تلفات % ۱۹/۳۲ به عنوان دومین عامل تلفات در منطقه مطرح شد. علاوه بر این تلفات، حدود % ۵/۲۱ از کل تلفات مربوط به عواملی غیر از این دو بیماری نظیر بیماری برونشیت و کمپلکس های تنفسی در نظر گرفته شد. با توجه به مطالعه حاضر می توان نتیجه گرفت که ویروس های بیماری نیوکاسل و آنفلو انزا علیرغم وجود واکسن های موثر، به عنوان یکی از مهم تزین بیماری هایی منطقه اردکان در استان یزد می باشد که باعث ایجاد تلفات سنگین و خسارات اقتصادی فراوانی به گله ها می شود. و جهت بهبود این شرایط نیاز به بررسی های بیشتری در آینده می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is AGRONOMY01_546. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1217213/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پورقنبری، غلامحسین و صحرایی اردکانی، علی و دهستانی، مهین و راحمی، آرزو و دهستانی، فائزه،1396،بررسی مقایسه ای تلفات ناشی از بیماری نیوکاسل و آنفلوانزا در طیور گوشتی شهرستان اردکان در فصل بهار وتابستان (استان یزد)،اولین همایش ملی کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی،Ardakan،https://civilica.com/doc/1217213

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 1,307
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support