ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی نظریه کاشفیت و ناقلیت در فقه و قانون مدنی ایران

Year: 1400
COI: LPHCONF01_090
Language: PersianView: 399
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدمهدی کیانی - استادیاردانشگاه آزاد،واحد تهران جنوب
پری خلیجیان - دانشجوی دکتری جزا و جرمشناسی، دانشگاه آزاد،واحد تهران جنوب

Abstract:

مباحث فراوانی در خصوص«بیع فضولی» که یکی از زیرشاخه های بیع و قرارداد به شمار می آید؛ وجود دارد . به گونه ای که عده ای آن را باطل دانسته اند، ولی مشهور مهر صحت بر آن زده است. صحت بیع فضولی، مباحثی را پیرامون ماهیت و حکم اجازه در پی دارد که «کاشف» یا «ناقل» بودن اجازه، یکی از مهم ترین مباحث آن به شمار می آید. فقها و حقوقدانان در خصوص اثر چنین اجازه ای نسبت به عقد سابق، آرا و دیدگاه های مختلفی ارائه داده و چنین اجازه ای را در دو گروه طبقه بندی کرده اند. اکثر فقهای قدیم با تبعیت از نصوص وارده، تقویت کاشفیت اجازه را پیشه نموده اند، حال آنکه متاخرین وجه عقلانی ناقلیت را مرجح دانسته اند. این دوگانگی در میان دیدگاه های حقوقدانان نیز متبلور شده است. علاوه بر دو دیدگاه مذکور، برخی از متاخرین شیعه نظریه «کشف حکمی» را بیان داشته اند که می توان آن را جامع الطرفین برشمرد، بدین معنی که اجرای احکام کشف به اندازه امکان است، در حالی که نقل مالکیت پس از اجازه حاصل می گردد. نویسنده با غور در آرای فقها و انعکاس آنها در دکترین حقوقدانان با روش توصیفی، تحلیلی به بررسی مواد قانون مدنی و نقش و کارکرد اجازه پرداخته و سپس ضمن طرح و تبیین ادله هر یک از قائلین به نقل و کشف، به اشکالات وارده نیز اشاره نموده است.

Keywords:

اجازه، کشف، نقل، فضول، عقد فضولی.

Paper COI Code

This Paper COI Code is LPHCONF01_090. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1217605/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کیانی، محمدمهدی و خلیجیان، پری،1400،بررسی نظریه کاشفیت و ناقلیت در فقه و قانون مدنی ایران،1st Conference on Law, Political Science and Humanities،https://civilica.com/doc/1217605

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 10,051
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support