Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر توانمند سازی زنان (با تاکید برآموزش و اشتغال) درگروه کشورهای عضو D۸

Year: 1399
COI: JR_JEDES-9-2_006
Language: PersianView: 72
This Paper With 23 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 23 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

شیما معظمی گودرزی - دانشگاه الزهراء تهران ، ایران
صدیقه عطرکار روشن - دانشگاه الزهراء تهران،ایران

Abstract:

توانمندسازی زنان یکی از الزامات توسعه است و یکی از مفاهیمی است که دارای ابعاد فردی و اجتماعی است. از سوی دیگر فناوری اطلاعات و ارتباطات بعنوان یکی از ابزارهای قابل توجه برای تقویت توانمندسازی زنان ، انتظار می رود، جریان اطلاعات و دانش را افزایش داده، از طریق تاثیرگذاری بر افکار عمومی، افزایش فرصت های آموزش و اشتغال، بتواند زنان را بیشتر از گذشته توانمندسازد. هدف از این تحقیق، بررسی تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) بر توانمند سازی زنان ( با تاکید بر آموزش واشتغال ) در طی دوره زمانی ۲۰۱۶-۲۰۰۲ در کشورهای عضو گروه D۸ می باشد. با بکارگیری داده های ترکیبی و درقالب الگوی خود توضیح برداری با وقفه های گسترده (ARDL) و استفاده از شاخصGEM ، و شاخص های آموزش و اشتغال بصورت جداگانه، داده ها مورد تجریه و تحلیل قرار گرفته است. نتایج تحقیق حاکی از آن است که فناوری اطلاعات و ارتباطات بر توانمند سازی زنان به تفکیک شاخص ها، اثر مثبت و معناداری دارد. ضریب مثبت و معنا دار تشکیل سرمایه ثابت نشان می دهد که اگر یک واحد افزایش یابد، به ترتیب ۰۰۹/۰ ، ۳۱/۰ و ۱۴/۰ واحد ثبت نام دختران در دوره ابتدایی در ارتباط با شاخص های مختلف افزایش می یابد. همچنین یافته ها بیانگر آنست که، فاوا تاثیر بیشتری بر آموزش و اشتغال زنان، نسبت به شاخص GEM برای کشورهای عضو D۸ داشته است. به این ترتیب گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات به بهبود توانمندسازی زنان به ویژه آموزش و اشتغال زنان کمک می کند.

Keywords:

توانمندسازی زنان , فناوری اطلاعات و ارتباطات , آموزش و اشتغال زنان , پنل ARDL , شاخص GEM

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JEDES-9-2_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1222696/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
معظمی گودرزی، شیما و عطرکار روشن، صدیقه،1399،بررسی تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر توانمند سازی زنان (با تاکید برآموزش و اشتغال) درگروه کشورهای عضو D۸،https://civilica.com/doc/1222696

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 8,010
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support