ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Book
Title

اطلس هواشناسی- جاده ای بزرگراه های کشور

رده بندی دیویی : 388/10955
ISBN : 978-600-269-041-8
رده بندی کنگره : 1396 2ف92الف/365 HEشماره کتابشناسی ملی: 4715811
COI: R-1223884Publish: 1 June 2021
Publish Year: 1396Page: 172
زبان اصلی Book: Persian دسته بندی علمی Book: هواشناسی - مهندسی راه و ترابری
View: 31

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Book را که دارای 172 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

امروزه حمل و نقل جادهای، به عنوان یکی از مهمترین شاخصهای توسعهی اقتصادی هر کشوری به حساب میآید. اما متاسفانه وقوع حوادث متعدد رانندگی در جاده های برون شهری، شرایط نگران کنندهای دارد. بطوریکه صدمات ناشی از تصادفات در ایران به نسبت جمعیت از متوسط جهانی بالاتر است. عمدتا چهار عامل انسان، وسیله ی نقلیه، جاده و محیط در امر تصادفات موثر هستند که در این میان عوامل محیطی و پدیده های آب و هوایی سهم قابل توجهی را به خود اختصاص میدهند. از میان مخاطرات آب و هوایی موثر بر حمل ونقل جاده ای، می توان به وقوع طوفان های تندری، بارندگی های سنگین و سیل آسا، طوفان های گردوغبار، مه و ریزش برف و بهمن اشاره نمود که با لغزنده نمودن سطح جاده ها، کاهش دید و تمرکز راننده، بر احتمال وقوع تصادفات جاده ای می افزایند. در این میان با ارزیابی و تحلیل فراوانی وقوع عوامل مخاطره آمیز محیطی و اقلیمی در شبکه حمل ونقل جادهای و نصب تجهیزات ایمنی در مناطق بحرانی می توان تا حد زیادی درصد وقوع این گونه از تصادفات را کاهش داد. تحلیل زمانی و مکانی وقوع پدیده های حدی مرتبط با آب و هوا نیازمند ابزاری قدرتمند جهت تحلیل مکانی پارامترهای محیطی و آب و هوایی و ارتباط بین این اطلاعات می باشد . در این میان سیستم های اطلاعات جغرافیای (GIS) امکان تجزیه و تحلیل داده های فضایی، مکانی و توصیفی و شناسایی و پهنه بندی عوامل محیطی و اقلیمی موثر بر حوادث جاده ای را فراهم می آورد. با استفاده از این سیستم می توان لایه های مختلف اطلاعاتی و نقشه های مورد نیاز برای هر برای هر پدیده محیطی و یا اقلیمی را تولید نموده و در نهایت اطلاعات بدست آمده را در قالب یک اطلس گویا و به هنگام در اختیار کارشناسان و عموم مردم گذاشت. در این پژوهش فراوانی وقوع پدیده های آب و هوایی موثر بر حمل ونقل جاده ای در سطح بزرگراه ها و جاده های اصلی کل کشور با استفاده از داده های هواشناسی جمع آوری شده از ایستگاه های همدیدی کل کشور و داده های حاصل از ماهواره های هواشناسی مورد مطالعه قرار گرفت. پدیده های آب و هوایی و بلاهای جوی مورد بررسی و نوع شاخص های بکار رفته برای معرفی آنها عبارت بودند از: بارش سنگین (بارش های شدید تر از ۳۰ میلیمتر و صدک ۹۰ ام بارش ها )، درجه حرارت بحرانی (درجه حرارت کمتر از ۱۰ - و بیشتر از ۳۵ درجه سلسیوس)، یخبندان (آغاز ، پایان، طول دوره و فراوانی وقوع یخبندان)، طوفان تندری (سمت و سرعت و فراوانی وقوع باد های شدید)، طوفان های گرد و غبار (پدیده گرد و غبار و ضخامت نوری آئروسل )، مه ( میدان دید کمتر از ۱ کیلومتر و درصد فراوانی وقوع ابرهای کوتاه)، سیل ( ضریب سیل خیزی حوضه) و برف و بهمن ( درصد فراوانی وقوع بارش برف). تحلیل مکانی اطلاعات و پهنه بندی عوامل مخاطره آمیز آب و هوایی با استفاده از روش های درو ن یابی در محیط نرم افزار ARCGIS صورت پذیرفت و در پایان بزرگراه ها و راه های اصلی کشور از منظر وقوع بلاهای جوی و درجه  خطرپذیری آنها طبقه بندی گردید. به منظور سهولت در اطلاع رسانی جامع و به هنگام، لایه های اطلاعاتی بدست آمده با طراحی یک درگاه اینترنتی به آدرس http://www.meteo-atlas.ir توسط نرم افزارهای تحت وب از قبیل WISroGIS بصورت یک اطلس زنده و گویا بارگذاری گردید که این امر بستری را برای دسترسی بسیار آسان به محتویات اطلس فراهم می آورد.

Book COI Code

This Book COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1223884/

فهرست مطالب Book

(برای نمایش کلیک نمایید)

Research Info Management

New Books

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support