ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اذن زوج برای خروج زوجه از کشور

Year: 1399
COI: LAWMAYBOD06_050
Language: PersianView: 127
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسین رحیمی - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه حقوق خصوصی، واحد ابرکوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ابرکوه، ایران

Abstract:

موضوع این مقاله بررسی اذن زوج برای خروج زوجه از کشور می باشد. با آنکه حاکمیت از آن خداوند متعال می باشد و اصل، عدم سلطه انسانی بر انسان دیگر است، اما به موجب آیه ۳۴ سوره نساء و ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی در رابطه زوجیت، ریاست از آن شوهر می باشد؛ اما این امتیاز به معنای سلطه و حکمرانی بی حد و مرز شوهر بر همسر خود نیست، همان گونه که بسیاری از فقها بیان داشته اند: «مقصود از تعبیر (الرجال قوامون علی النساء) استبداد، اجحاف و تعدی نیست، بلکه منظور رهبری واحد و منظم با توجه به مسئولیت ها و مشورت های لازم است». بر اساس مبانی فقه امامیه، خروج زوجه از منزل منوط به اذن زوج است. در نظام حقوقی ایران نیز خروج از کشور برای زنان متاهل، منوط به موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری، اجازه دادستان است. این قانون با چالش های متعددی مانند استقراء منافع و وجود نقاط ضعف در شناخت دقیق ماهیت و مصادیق اضطرار و التزام دخالت دادستان در قرارداد خصوصی نکاح روبه روست در واقع نظام حقوقی ایران، موافقت زوج جهت خروجزوجه از کشور را ذیل بند ۳ ماده ۱۸ قانون گذرنامه مصوب ۱۳۵۱ ضروری شناخته است.این مقاله در دو فصل گردآوری گردیده است.نتیجه اینکه در قانون مدنی قانون گذار تنها در ماده ی ۱۱۰۵ این قانون بیان داشته است: «در روابط زوجین ریاست بر خانواده از خصایص شوهر است» بدون آنکه به شرایط و ویژگی ها و گستره و قلمرو آن کوچک ترین اشاره ای کرده باشد و حق منع زوج در خروج زوجه از کشور نیز به تدریج موجبات ایجاد کینه و شقاق بین زوجین را فراهم می سازد یا از عوامل بازدارنده در تشکیل خانواده به حساب می آید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is LAWMAYBOD06_050. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1224328/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رحیمی، حسین،1399،اذن زوج برای خروج زوجه از کشور،Sixth Conference on the Challenges of Judicial Management and Judiciary in the Judiciary،Meybod،https://civilica.com/doc/1224328

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

2.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 0
4 0
3 0
2 1
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 393
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support