Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Book
Title

کاربرد رنگ در فضاهای شهری متناسب با عملکرد هر فضا

کاربرد رنگ در فضاهای شهری متناسب با عملکرد هر فضا
رده بندی دیویی : 729/0955
ISBN : 978-600-113-199-8
رده بندی کنگره : 1397 2ص1 آ/3574 NAشماره کتابشناسی ملی: 5327528
COI: R-1224500Publish: 6 June 2021
Publish Year: 1397Page: 270
زبان اصلی Book: Persian دسته بندی علمی Book: معماری و شهرسازی
View: 669

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Book را که دارای 270 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

گرایش و جهت اصلی این پژوهش شاخه ای است از «علم روانشناسی محیط». این رشته از روانشناسی شاخه ایست میان رشته ای که با معماری، معماری منظر و شهرسازی رابطه ای نزدیک دارد. آنچه روانشناسی محیط را از سایر شاخه های روانشناسی مجزا می سازد، همانا بررسی ارتباط رفتارهایی متکی بر روان انسان و محیط کالبدی است. رنگ ماهیتی سایکوفیزیولوژیک دارد و ازجمله خصوصیاتی است که در کنار شکل، ابعاد، جنسیت و بافت هر شیء، حجم یا فضای آن را به ما می شناساند . در محیط شهری رنگ را همه جا می توان دید. در بناها و فضاهای قدیم، رنگ های طبیعی مصالح محلی که بناها به وسیله آنها ساخته می شد، به شهر چهره ای هماهنگ و همگون میداد و با روحیه، اقلیم و فرهنگ مردم نیز بیشتر مطابقت می کرد به این ترتیب رنگ هر شهر تثبیت شده بود و جنبه ای از هویت آن محسوب می شد. اما شهرهای امروز ما یک بوم رنگی بی هویت و مغشوش هستند و گاهی موجب تشدید افسردگی، روان پریشی و تنش های افراد جامعه می شوند و در بسیاری موارد هیچگونه اصول و مبانی مدونی برای محیط های شهری وجود ندارد . از سوی دیگر توجه به جنبه های عملکردی و فیزیکی رنگ بدون توجه به ابعاد و تاثیرات روانی آن باعث آزاردهنده بودن رنگ های به کار رفته در محیط می شود. اما درواقع باید عواملی مانند ویژگی های محیط، اقلیم و فرهنگ را با اصول و طراحی رنگ تلفیق نمود و حتی مردم را در انتخاب رنگهای مناسب برای محیط زندگیشان هدایت کرد . لذا به طور کلی شهرهای امروز ما نیازمند نگرشی جامع نسبت به مسئله رنگ هستند تا در

کنار سایر مسایل شهری، رنگ نیز طراحی شده و سازماندهی یابد. لذا این پژوهش با تاکید بر پتانسیل های غنی کشور برای خلق پالت ایرانی -اسلامی رنگ در شهرها، به شناسایی ابعاد، شاخص ها و متغیرهای موثر در ایجاد پالت رنگی شهر و شناسایی روشهای مداخله مشارکت و نظرات مردمی در تهیه پالت رنگی فضاهای شهری و نهایتا ارائه راهبردها و سیاست های برنامه ریزی کاربرد رنگ ها در فضاهای شهری به تفکیک عملکرد هر فضا می پردازد. 

Book COI Code

This Book COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1224500/

فهرست مطالب Book

(برای نمایش کلیک نمایید)

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support