ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

محاسبه ارتفاع آبشار در پایین دست سرریزهای اوجی جهت کنترل پرش هیدرولیکی

Year: 1400
COI: JR_MMWS-1-1_001
Language: PersianView: 138
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی طاهری اقدم - دانشجوی دکتری سازه های آبی، گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز
بهرام نورانی - دانشجوی دکتری سازه های آبی، گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز
هادی ارونقی - دانشیار/ گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز،
فرزین سلماسی - استاد/ گروه مهندسی آب، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز

Abstract:

سرریز­های اوجی بهتر است به­ گونه­ای طراحی شوند که پرش هیدرولیکی در پای سرریز تشکیل گردد و با این عمل از فرسایش و تخریب پایین­دست یا بدنه سرریز در حالت پرش مستغرق و آزاد جلوگیری به عمل آید، برای نیل به این هدف می­توان از آبشاری در پای سرریز استفاده نمود. در این تحقیق، هدف، ارائه رابطه­ای­ مستقیم برای محاسبه ارتفاع آبشار می­باشد که در نهایت یک رابطه رگرسیونی چندگانه (MR) غیرخطی پیشنهاد گردید که می­تواند بدون نیاز به روش غیرمستقیم و استفاده از منحنی با کمترین محاسبات ارتفاع آبشار را برآورد نماید. به علاوه عملکرد مدل­های هوشمند شبکه عصبی مصنوعی (ANN) و ماشین بردار پشتیبان (SVM) نیز در تخمین ارتفاع آبشار مورد بررسی قرار گرفت و سپس نتایج آن­ها با رابطه رگرسیونی چندگانه (MR) توسط معیارهای آماری مورد مقایسه قرار گرفت و مشاهده گردید که روش ANN بهتر از روش SVM می­تواند ارتفاع آبشار را برآورد نماید. ارزیابی نتایج با استفاده از معیارهای آماری شامل ضریب تبیین (R۲)، درصد خطای نسبی (RE%) و جذر میانگین مربعات خطا (RMSE) انجام شد. مقادیر معیارهای آماریR۲، RE% و RMSE برای مدل MR و برای شرایطی که عدد فرود قبل از پرش هیدرولیکی (Fr۱) در محدوده ۵/۱۵>Fr۱>۵/۴ باشد، به ترتیب ۹۹۹/۰، ۵۳۹/۰، ۰۱۸۶/۰ ، و برای مدل ANN در محدوده فوق­الذکر به ترتیب ۹۹۹/۰ ، ۳۹۴/۰ و ۰۰۰۳۵/۰ به دست آمد. همچنین در شرایطی که عدد فرود قبل از پرش هیدرولیکی (Fr۱) در محدوده ۵/۴>Fr۱>۵/۲ باشد، مقدار معیارهای آماری اشاره شده در بالا، برای مدل MR  به ترتیب ۹۹۹/۰، ۲۴۰/۰، ۰۱۲۸/۰ و همچنین برای  مدل ANN  به ترتیب ۹۹۹/۰ ، ۰۲۲/۰ و ۰۰۱۴/۰ به دست آمد. معیارهای آماری نشان از برتری دو مدل MR و ANN  نسبت به مدل SVM در برآورد ارتفاع آبشار برای عدد فرود کمتر و بیشتر از ۵/۴ را دارد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_MMWS-1-1_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1224965/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
طاهری اقدم، علی و نورانی، بهرام و ارونقی، هادی و سلماسی، فرزین،1400،محاسبه ارتفاع آبشار در پایین دست سرریزهای اوجی جهت کنترل پرش هیدرولیکی،https://civilica.com/doc/1224965

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 22,466
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support