ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شواهد و پیامدهای رویداد سیل در ایران از پیش از تاریخ تا کنون

Year: 1400
COI: JR_MMWS-1-1_003
Language: PersianView: 103
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

بابک شیخ بیکلو اسلام - گروه تاریخ و باستان شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران.

Abstract:

سیل یک رویداد مخرب است که هم به علل طبیعی و هم به دلیل مدیریت نادرست عوامل انسانی رخ می دهد. در دوره های تغییر اقلیم، عمدتا به دلیل بارش های حدی، سیلاب های ویران گری اتفاق افتاده اند، به طوری که منجر به خسارات و زیان های اقتصادی سنگین، آوارگی، مهاجرت ، شیوع بیماری های همه گیر و مرگ ومیر بسیاری از مردم شده اند. پژوهش های روان شناختی مرتبط با گرمایش کنونی زمین نیز نشان دهنده بروز و یا تشدید اختلالات روانی پس از وقوع این رویداد طبیعی هستند. در این پژوهش به منظور روشن تر شدن ابعاد گوناگون رخداد سیل، پیامدهای ناگوار اقتصادی، اجتماعی و سلامتی آن مورد بررسی قرار گرفته است. هم چنین، با بهره گیری از پژوهش های دیرین اقلیم، باستان شناسی و تاریخی، نمونه هایی از این رویداد که تاثیرات مخرب گسترده ای به جا گذاشته اند، ارایه شده اند. گردآوری رویدادهای وقوع سیل از اسناد تاریخی و یافتن شواهد سیلاب در بین لایه های فرهنگی محوطه های باستانی در کنار پژوهش های دیرین اقلیم، می تواند نتایج دقیق تری از شرایط اقلیمی و محیطی گذشته حاصل نماید. در بررسی های رسوب شناسی محیطی برخی از محوطه های باستانی ایران، شواهد وقوع سیلاب های سهمگینی متعلق به اواسط و اواخر هزاره چهارم قبل از میلاد یافت شده است و در کتب تاریخی دوره اسلامی نیز برخی از این رخدادها گزارش شده اند. این وقایع با دوره های تغییر اقلیم گرمایش قرون وسطی و عصر یخبندان کوچک هم زمانی دارند و در ایران بیش تر به دلیل بارش های حدی و طغیان رودخانه ها و مسیل ها رخ داده اند. درنتیجه، اگر پیشگیری و مهار سیل در ایران به طور کارآمد و موثر مدیریت نشود، بارش های حدی مرتبط با تغییر اقلیم کنونی می توانند تاثیرات منفی اجتماعی- اقتصادی جبران ناپذیری بهجا بگذارند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_MMWS-1-1_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1224967/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شیخ بیکلو اسلام، بابک،1400،شواهد و پیامدهای رویداد سیل در ایران از پیش از تاریخ تا کنون،https://civilica.com/doc/1224967

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 33,917
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support