ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی حساسیت زمین لغزش با استفاده از رویکرد منطق فازی و سامانه های اطلاعات جغرافیایی در حوضه آبخیز نکارود

Year: 1400
COI: JR_MMWS-1-1_006
Language: PersianView: 155
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهراب زالی - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه آبخیزداری/ دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
کاکا شاهدی - دانشیار/ گروه آبخیزداری، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

Abstract:

زمین لغزش نتیجه فرآیندهای مختلف ژئو دینامیکی است و نوع مهمی از بلای طبیعی را نشان می دهد. این بلیه با آسیب رساندن به زیرساخت ها و ساختمان ها موجب خسارات اقتصادی و اجتماعی می شود. زمین لغزش ها عمدتا توسط عوامل متعددی شامل زمین شناسی، خصوصیات شیب، و سایر عوامل که در ایجاد زمین لغزش تاثیر دارند حادث می شوند. زمین لغزش شایع ترین پدیده در شمال ایران است که هرساله خسارات مالی و جانی قابل توجهی به بار می آورد. یکی از روش های بسیار پرکاربرد برای کاهش این خسارات، تهیه نقشه حساسیت به زمین لغزش با استفاده از روش های مناسب و انتخاب عوامل مناسب است. در این تحقیق در حوضه آبخیز نکارود در استان مازندران، با استفاده از روش منطق فازی در نرم افزار Arc GIS و ادغام نقشه هایی که در شناسایی مناطق زمین لغزش تاثیر زیادی دارند، مناطقی با پتانسیل بالا تا کم از مقدار ۱ تا ۵ به زمین لغزش ها اختصاص داده شد. نتایج نشان داد زیرحوضه N۱ به با مقادیر % ۵۹/۳۷ (بسیار ضعیف)، %۵۵/۳۵ (ضعیف)، %۲۱/۲۵ (متوسط) % ۴۱/۱۷ (خوب) و % ۲۵/۱۱ (بسیار خوب) و اولویت اول مستعد برای زمین لغزش قرار دارد. با مقایسه زیرحوضه ها با یکدیگر از لحاظ زمین لغزش، زیرحوضه N۱۲ با مقادیر %۳۷/۷ (بسیار ضعیف)، % ۱۲/۱۴ (ضعیف)، % ۳۳/۲۳ (متوسط)، % ۴۹/۲۶ (خوب) و %۶۹/۲۸ (بسیار خوب) در وضعیت بهتری از لحاظ زمین لغزش قرار دارد. زیرحوضه های N۳، N۴، N۵ و N۶ با توجه به میزان حساسیت به زمین لغزش حالت متوسط به بالا و متوسط رادارند و از زیر حوضه N۷ تا N۱۱ از میزان حساسیت زمین لغزش ها کاسته می شود، نتایج به دست آمده به وضوح نشان می دهد که تراکم حوادث رانش زمین با درجه حساسیت عواملی مانند شیب، فقدان پوشش گیاهی و نیز افزایش میزان نفوذپذیری خاک افزایش می یابد. با توجه به نتایج جهت کاهش زمین لغزش جلوگیری از تغییرات کاربری اراضی و انجام مطالعات قبل از انجام هرگونه کار عمرانی مانند احداث جاده الزامی می باشد. نتایج این تحقیق برای برنامه ریزان، تصمیم­گیران، محققان و برنامه ریزان عمومی استفاده از زمین در منطقه مورد مطالعه مفید و اساسی است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_MMWS-1-1_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1224970/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زالی، مهراب و شاهدی، کاکا،1400،ارزیابی حساسیت زمین لغزش با استفاده از رویکرد منطق فازی و سامانه های اطلاعات جغرافیایی در حوضه آبخیز نکارود،https://civilica.com/doc/1224970

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 6,910
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support