Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مکان گزینی مراکز دفاعی از منظر پدافند غیرعامل در مناطق شمال غرب کشور با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی GIS

مجله پدافند غیر عامل، دوره: 12، شماره: 1
Year: 1400
COI: JR_SAPD-12-1_007
Language: PersianView: 133
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

وحید رحمتی نیا - فارغ التحصیل دانشگاه تبریز
داوود مختاری - استاد دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی، دانشگاه تبریز، ایران

Abstract:

سرزمین ایران به دلیل موقعیت سیاسی و جغرافیایی خاص خود، در طول تاریخ همواره شاهد بلایای طبیعی و غیرطبیعی بسیاری بوده است. ازاین رو جایگاه نظری و عملی پدافند غیرعامل در مواجهه با بحران ها در این گستره بسیار اهمیت دارد. منطقه مورد مطالعه در پژوهش حاضر در محدوده چهار استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان و اردبیل هست مساحت کل محدوده مورد مطالعه بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۸۶ چیزی در حدود ۲km ۸۸/ ۱۲۸۲۱۶ است که این مساحت حدود % ۷۴/۷ از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. مکان یابی مراکز نظامی درصورتی که بر اساس مطالعات مکان یابی و آمایش دفاعی انجام گیرد می تواند به صورت طبیعی نقش به سزای در پدافند غیرعامل ایفا نماید. این پژوهش کاربردی و با روش های توصیفی - تحلیلی و پیمایشی است. در این تحقیق، به منظور ارزیابی عوامل موثر بر مکان گزینی مراکز نظامی از منظر پدافند غیرعامل از معیارهای اقلیمی شامل (تعداد روزهای یخبندان، بارانی، برفی، طوفانی و گردوغبار، تعداد روزهای با حداقل دید کمتر از m ۲۰۰۰ و سرعت باد) ژئومورفولوژی -زمین شناسی (شیب، جهت شیب، ارتفاع، سنگ شناسی) دسترسی به مراکز انسان ساخت (فاصله از نقاط شهری، فاصله از سدهای مخزنی) زیرساختی شامل (فاصله از راه­های ارتباطی، فاصله از فرودگاه ها، فاصله از دالان های هوایی) و هیدرولوژیکی (فاصله از آبراهه) استفاده شده است. در ادامه و با استفاده از روش تحلیلی AHP به هریک از پارامترهای موردمطالعه با توجه به اهمیت آن ها در دفاع غیرعامل وزن عددی داده شد برای محاسبه ی وزن شاخص ها و دخالت اهمیت ضریب هر یک از معیارها از فرایند تحلیل سلسله مراتبی و نرم افزار Expert Choice استفاده شد و درنهایت با نمونه سازی آن ها در محیط GIS و همچنین با بهره گیری از روش همپوشانی، کلیه لایه های موثر در دفاع غیرعامل تلفیق شدند درنهایت نتایج حاصله نشان داد که پهنه های بسیار محدود و پراکنده ای از منطقه موردمطالعه شرایط کاملا مناسبی برای ایجاد مراکز نظامی و غیرنظامی از بعد پدافند غیرعامل رادارند.

Keywords:

مکان گزینی , مراکز نظامی شمال غرب , پدافند غیرعامل , GIS

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SAPD-12-1_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1226164/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رحمتی نیا، وحید و مختاری، داوود،1400،مکان گزینی مراکز دفاعی از منظر پدافند غیرعامل در مناطق شمال غرب کشور با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی GIS،https://civilica.com/doc/1226164

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • مومنی، مصطفی، جایگاه دفاع نظامی و غیرنظامی در آماییش سرزمین، ...
 • J. Malczewski, “GIS and Multicriteria Decision Analysis,” John Wiley and ...
 • K. Banai, “A New Method for Site Suitability Analysis: An ...
 • J. Joseph, “Defining National Security: The Nonmilitary Aspects, Romm, Council ...
 • سعیدی، علی، باقری، حسین، شمس، میثم، مکان گزینی پادگان نظامی ...
 • M. Corson, “An All Hazard Approach to Us Military Base ...
 • فخری، سیروس، ژئومورفولوژی زاگرس جنوب شرقی (شمال تنگه هرمز) و ...
 • واضحی، رضا، مجموعه اطلاعات عمومی ویژه کارکنان نیروهای مسلح، چاپ ...
 • حنفی، علی، موسوی، میر نجف، مکان یابی مراکز حساس و ...
 • کالینز، جان، ام، جغرافیایی نظامی (جغرافیایی طبیعی) ترجمه ی آهنی، ...
 • خانلری، غلام رضا، وزیری، شومیز، زمین شناسی مهندسی سنگ ها ...
 • فخری، سیروس، نقشه خوانی، چاپ اول، تهران، انتشارات دانشگاه امام ...
 • فخری، مجید، پرهیزکار، اکبر، تحلیل تناسب اراضی برای مکان گزینی ...
 • صفوی، یحیی، اصول و مبانی جغرافیایی نظامی، انتشارات سازمان جغرافیایی ...
 • ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 23,213
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support