ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بازنگری در سبک زندگی در جهت حمایت از محیط زیست

Year: 1399
COI: NSBDIAE05_182
Language: PersianView: 293
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدی فجری - کارشناس ارشد پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی، بخش تحقیقات علوم دامی

Abstract:

بیایید چشم ها را بشوییم و از زاویه دیگر به جایگاه انسان در نظام آفرینش بنگریم. سوال این است که آیا ما مجازیم زمانی که میان خود و سایر گونه ها «قضاوت» می کنیم، اخلاق خود را که بر ساخته خودمان است، ملاک قضاوت قرار دهیم؟ این کاملا ناعادلانه است. دیدگاه انسان شناسانه نمی تواند و نباید ملاک قضاوت میان ما و سایر گونه ها باشد. تا زمانی که از موضع گونه برتر و صاحب اختیار به سایر گونه ها می نگریم، با استدلال هایی از این دست که سایر گونه ها را حفظ کنیم، چون سودی به ما می رسانند یا حتی ممکن است در آینده فایده ای برای ما داشته باشند و یکی از دردهای ما را درمان کنند یا حتی این اندیشه که آنها زیبا هستند، پس بگذاریم ما و نسل های آینده از این زیبایی ها بهره مند شویم، جملگی استدلال های انسان محورانه، کاسب کارانه و به تعبیری خودخواهانه است. در این دیدگاه، وجود تمام موجودات تنها به جهت خدمت رسانی به انسان، موجه است و فراتر از آن دلیلی متصور نیست؛ ماییم که محور تمام هستی و ملاک سنجش هر خوب و بدی هستیم. این توجیهات برآمده از اخلاق ما انسانهاست که این اخلاق، خود برساخته بسیار سترگی از یافته های انسان شناسی و جامعه شناسی است. زیست شناسی و اکولوژی فارغ از آن پیش فرض ها و پیش داوری های عفلیم که نگرش و جهان بینی ما را شکل داده اند، به ما می گویند که در نظام خلقت، انسان با سایر گونه ها برابر است. اکنون اگر دیدگاه نظام برابری زیست شناختی را پذیرفتیم و ارائه های خود ساخته را به کنار افکندیم، آنگاه در می یابیم که اخلاق درون گونهای ما نیز به کار رفتار میان گونه ای نمی آید، پس اخلاق دیگری لازم می شود که همان «اخلاق زیست محیطی» است. در این نگرش، هر گونه، فقط بر اساس سود مادی یا معنوی ای که برای انسان دارد، ارزش گذاری نمی شود بلکه هر زیستمندی در ذات خود ارزشمند است؛ هر جانداری که به شرف هستی مشرف شده است واجد کرامت و لایق احترام است، خواه برای گونه دیگری (مثلا بشر) واجد فایده ای باشد یا نباشد. در این دیدگاه، بشر دیگر «حق ندارد» برای بقا یا فنای گونه ای دیگر تصمیم گیری کند. این دیدگاه، سایر جانداران را «صاحب حق» می کند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NSBDIAE05_182. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1227016/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فجری، مهدی،1399،بازنگری در سبک زندگی در جهت حمایت از محیط زیست،Fifth National Conference on Biodiversity and its Impact on Agriculture and the Environment،Urmia،https://civilica.com/doc/1227016

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: سازمان تحقیقات کشاورزی
Paper count: 1,007
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support