ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسه تاثیر نوع زایمان بر کیفیت زندگی در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی و درمانی شهرهای ایلام و ایوان در سال ۱۳۹۲

Year: 1393
COI: JR_SKUMS-16-2_010
Language: PersianView: 76
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

زمینه و هدف: در دوره پس از زایمان برخی تغییرات جسمی، روحی و اجتماعی در مادر بوجود می آید که بر کیفیت زندگی مادران و خانواده هایشان تاثیر می گذارد. با توجه به اهمیت کیفیت زندگی و دوره بعد از زایمان و عوامل موثر بر کیفیت زندگی پس از زایمان، از جمله نوع زایمان، این مطالعه به منظور مقایسه کیفیت زندگی زنان با زایمان طبیعی و سزارین در هشت هفته بعد از زایمان انجام شد. روش بررسی: این مطالعه توصیفی - تحلیلی بر روی۱۰۰ خانم ۳۵-۱۸ ساله مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرهای ایلام و ایوان در سال ۱۳۹۲ که معیارهای ورود به مطالعه را داشتند انجام شد. کیفیت زندگی نمونه ها در ۲ تا ۸ هفته اول بعد از زایمان، با استفاده از ابزار کیفیت زندگی SF-۳۶ ارزیابی و مورد بررسی و مقایسه قرار گرفت. یافته ها: نتایج نشان داد میانگین نمره حیطه جسمانی کیفیت زندگی در گروه زایمان با روش طبیعی ۷۷/۱۷ ± ۶۰/۷۶ و بالاتر از میانگین نمره گروه زایمان با روش سزارین (۷۲/۱۷ ± ۱۰/۵۴) بود. همچنین میانگین نمره حیطه روانی کیفیت زندگی در گروه زایمان با روش طبیعی ۰۴/۱۹ ± ۶۰/۶۷ بود که این میزان بالاتر از میانگین گروه زایمان با روش سزارین (۷۱/۱۵ ± ۶۰/۶۳) می باشد. آزمون تی تفاوت معنی داری را بین دو گروه در حیطه های جسمانی و روانی کیفیت زندگی نشان داد (p<۰.۰۰۱). نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که کیفیت زندگی زنان در هشت ماه اول بعد از زایمان در زنان با زایمان طبیعی بالاتر از زنان با زایمان سزارین می باشد، لذا مشاوره مراقبین بهداشتی برای انتخاب روش صحیح زایمان می تواند در کاهش سزارین انتخابی و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی زنان بعد از زایمان موثر باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SKUMS-16-2_010. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1227409/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
طاهری کلانی، فریبا و مامی، شهرام و دیرکوند مقدم، اشرف و کیخاونی، ستار و دل پیشه، علی،1393،مقایسه تاثیر نوع زایمان بر کیفیت زندگی در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی و درمانی شهرهای ایلام و ایوان در سال ۱۳۹۲،https://civilica.com/doc/1227409

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support