Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه کلینیکی ارتباط سندرم متابولیک با ضایعات نئوپلاستیک کولون و رکتوم در افراد ۵۰ سال و بالاتر

Year: 1393
COI: JR_SKUMS-16-1_005
Language: PersianView: 99
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رحمت ا.. رفیعی
زهرا ترابی
مهتاب کشوری
احمد رضا همت
مهدی عطائی
صدیقه عسگری
آرزو یکانه
محمود رفیعیان کوپایی - مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران

Abstract:

زمینه و هدف: اطلاعات کمی در مورد رابطه بین سندرم متابولیک و احتمال بروز سرطان بدخیم کولورکتال وجود دارد. لذا از این مطالعه به منظور بررسی مقایسه ای بین ضایعات کلورکتال در افراد با و بدون سندرم متابولیک طراحی و انجام شده است. روش بررسی: این مطالعه به صورت توصیفی تحلیلی در بین ۱۱۴ بیمار ۵۰ سال و بالاتر (بامیانگین سنی۸/۵۰±۶۰/۶۹ سال) مراجعه کننده به درمانگاه بیمارستان شریعتی اصفهان انجام گرفت. بعد از انجام آزمایشات بیماران به دو گروه با و بدون سندرم متابولیک تقسیم شدند و برای هر دو گروه کولونوسکوپی انجام شد. سپس بر اساس وجود پولیپ آدنوم با پاتولوژی پیشرفته و یا پولیپ آدنوم بدون پاتولوژی پیشرفته نیز به دو گروه تقسیم و با یکدیگر مقایسه شدند. داده ها توسط نرم افزار SPSS و با استفاده از آزمون کای اسکور تجزیه و تحلیل شدند. یافته ها: از ۱۱۹ مورد بیمار که وارد مطالعه شدند، ۴۵/۶٪ مبتلا به سندرم متابولیک بودند. و در ۴۲/۲٪ این افراد پولیپ آدنوم مشاهده شد که ۶۳/۶٪ از این پولیپ های آدنوم پاتولوژی پیشرفته داشتند. این در حالی است که فقط در ۱۲/۹٪ افراد بدون سندرم متابولیک، پولیپ های آدنوم مشاهده شد که از این تعداد، ۲۵٪ دارای پاتولوژی پیشرفته بودند..شیوع آدنوم در مردها (۴۱/۵%) بیشتراز زن ها (۱۷/۵%) بود (۰/۰۵سندرم متابولیک زمینه بیشتری جهت بروز ضایعات نئوپلاستیک داشته باشند. لذا کولونوسکوپی در سنین پایین تر، در این گروه دارای ریسک فاکتور، جهت غربالگری و پیشگیری از سرطان بدخیم کولورکتال پیشنهاد می شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SKUMS-16-1_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1227419/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رفیعی، رحمت ا.. و ترابی، زهرا و کشوری، مهتاب و همت، احمد رضا و عطائی، مهدی و عسگری، صدیقه و یکانه، آرزو و رفیعیان کوپایی، محمود،1393،مطالعه کلینیکی ارتباط سندرم متابولیک با ضایعات نئوپلاستیک کولون و رکتوم در افراد ۵۰ سال و بالاتر،https://civilica.com/doc/1227419

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support