ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه رابطه بین فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی و مصرف گرایی (مورد مطالعه: کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اراک)

Year: 1398
COI: JR_IJNEO-5-13_010
Language: PersianView: 26
This Paper With 41 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 41 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ژیلا مشهدی میقانی - استادیار جامعه شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک، اراک، ایران
موسی سعادتی - استادیار گروه جامعه شناسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، قزوین
علیرضا جهانگیری - کارشناس ارشد جامعه شناسی
سعید نریمانی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک،باشگاه پژوهشگران جوان ونخبگان،اراک،ایران

Abstract:

امروزه همگام با رشد و تحول در فناوری­های اطلاعاتی وارتباطی،مصرف­گرایی به عنوان سبک و سیاق خاصی از زندگی معرفی شده و به مراتب مصرف کالاهای خاص و غیر ضروری در جامعه ترویج می ­شود که این امر، نهایتا منجر به سیر صعودی رفتارهای مصرفی و گسترش فرهنگ مصرف گرایی می گردد. در این راستا، هدف از انجام پژوهش حاضر نیز بررسی رابطه بین فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی ومصرف گرایی بوده است. در این پژوهش، از تئوری­ های زیمل، بوردیو، وبلن و گیدنز به عنوان چارچوب نظری بهره گرفته شده است. روش مطالعه برای جمع آوری داده ها پیمایشی می ­باشد. جامعه آماری مشتمل بر کلیه کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهرستان اراک به تعداد ۴۵۰ نفر بوده است که به شیوه ی تمام شماری تمامی افراد جامعه مد نظر با استفاده از پرسشنامه ی محقق ساخته مورد پرسش و سنجش قرار گرفته اند. ضریب پایایی به دست آمده برای تمامی متغیرها، بالاتر از ۰/۷ بوده و به لحاظ آماری مورد تایید می ­باشد. مطابق یافته ­های توصیفی، میانگین حاصل برای متغیر میزان استفاده از فناوری اطلاعاتی و ارتباطی برابر با ۴۰/۱۶ و برای متغیر مصرف ­گرایی ۵۰/۳۲ برآورده شده است. نتایج آزمون همبستگی نشان داد که رابطه خطی بین متغیرهای فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی با مصرف گرایی با سطح معناداری کوچکتر از ۰/۰۵ و با اطمینان ۹۹ درصد از نظر آماری معنادار بوده است. همچنین، نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل رگرسیونی حاکی از آن است که متغیرهای میزان استفاده از اینترنت (با ضریب بتای ۰/۱۵۸)، میزان استفاده از تلفن همراه (با ضریب بتای۰/۳۹۰)، میزان استفاده از شبکه ­های تلویزیونی (با ضریب بتای ۰/۲۹۸) و سن (با ضریب بتای ۰/۱۳۰)، به ترتیب بیشترین تاثیر را بر متغیر وابسته داشته ­اند. متغیرهای میزان استفاده از اینترنت، میزان استفاده از تلفن همراه، میزان استفاده از شبکه ­های تلویزیونی و سن، توانسته اند ۲۲ درصد از تغییرات مصرف گرایی را تبیین نمایند.

Keywords:

فناوری های اطلاعاتی وارتباطی, مصرف گرایی, کارکنان دانشگاه علوم پزشکی, اراک

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IJNEO-5-13_010. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1230651/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مشهدی میقانی، ژیلا و سعادتی، موسی و جهانگیری، علیرضا و نریمانی، سعید،1398،مطالعه رابطه بین فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی و مصرف گرایی (مورد مطالعه: کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اراک)،،،،،https://civilica.com/doc/1230651

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 6,713
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support