ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی نظارت بهداشتی بر کشتار مرغ و امنیت غذایی در کشتارگاه های طیور شهرستان خرم آباد

Year: 1399
COI: AGRISD06_089
Language: PersianView: 149
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

علی عزیزپوز - کارشناس مسئول دامپزشکی– اداره کل دامپزشکی استان لرستان
جهانبخش پروانه - کارشناس مسئول دامپزشکی– اداره کل دامپزشکی استان لرستان
مراد بیرانوند - کارشناس مسئول دامپزشکی– اداره کل دامپزشکی استان لرستان

Abstract:

در اجرای هر فرآیندی از تولید و مرتبط با سفره غذایی، ظریف ترین و شکننده ترین حلقه، سلامت و بهداشت آن محصول است. برای اطمینان ازسلامت و بهداشت، بایستی پس از شناخت نقاط بحرانی، آنها را کنترل کرده تا از بروز خطر جلوگیری شود. فعالیت کشتارگاه طیور، به صورت یک زنجیرهانجام می گیرد و با اجرای شیوه های یهداشتی و سیستم HACCP، مرغ های سالم و با کیفیتی عرضه و مصرف می شوند. این مرغ ها پروتئین عمدهمورد استفاده جامعه را تامین می کنند. شهرستان خرم آباد دارای تعداد ۱۳۱ واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت ۲/۸۹۰/۰۰۲ قطعه در دوره وجود داردکه باتوجه به جوجه ریزی چند دوره ای در سال می تواند مقدار قابل توجهی مرغ روانه کشتارگاه نماید. در این شهرستان تعداد ۴ کشتارگاه صنعتی طیوروجود دارد که بازرسین بهداشتی در هنگام کشتار در محل حضور داشته و نقاط بحرانی را کنترل می نمایند. از چمله نقاط بحرانی در کشتارگاه های طیور،بازرسی فنی یهداشتی پیش و پس از کشتار است که توسط ناظرین بهداشتی صورت می گیرد. در بازرسی پیش و پس از کشتار سه هدف عمده: نابود کردن،حذف یا کاهش موارد مخاطره آمیز، جلوگیری از آلودگی مجدد و جلو گیری از رشد باکتری دنبال می شود. در سال ۱۳۹۸ میزان ۷۵۳۲۲۵۷ قطعه مرغدر کشتارگاه های شهرستان کشتار شده است. از این میزان گشتار تعداد ۱۷۷۰۰ (۰/۵%) قطعه به دلایل مختلف توسط بازرسین بهداشتی ضبط گردیدهاست. بیشترین آمار ضبطی به ترتیب متعلق به سپتی سمی، مسمومیت، لاغری مفرط، پریتونیت و آسیت بودند. این بررسی نشان از نظارت دقیق بازرسینفنی دامپزشکی داشته که با اعمال شیوه های مناسب از ورود آلودگی ممانعت نموده و تضمین کننده بهداشت عمومی و سلامت جامعه هستند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is AGRISD06_089. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1231650/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عزیزپوز، علی و پروانه، جهانبخش و بیرانوند، مراد،1399،بررسی نظارت بهداشتی بر کشتار مرغ و امنیت غذایی در کشتارگاه های طیور شهرستان خرم آباد،6th International Conference on Agricultural and Environmental with a Sustainable Development Approach،https://civilica.com/doc/1231650

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support