Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه امکان سنجی مقدماتی طرح اولیه پروژه نیروگاه خورشیدی: مطالعه موردی شهراهواز

Year: 1397
COI: JR_IJENERGY-21-3_006
Language: PersianView: 87
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نسرین مرادی مجد - Hakim sabzevari university
علیرضا انتظاری - Hakim sabzevari university

Abstract:

شهر اهواز، با وسعتی در حدود ۸۱۳۶ کیلومتر مربع با جمعیتی حدود ۱۳۳۸۱۲۶ نفر در جنوب غربی ایران در مرکز استان خوزستان واقع شده است. این شهر با میزان انرژی تابشی دریافتی در روز به طور متوسط۱۹/۵۶ مگاژول در هر متر مربع، میزان کل ساعات آفتابی سالانه به طور متوسط ۲/۳۰۸۸ ساعت، ضریب صافی آسمان بالاتر از ۶۴/۰ و شفافیت هوا بیش از۰۷۶/۰ پتانسیل بالایی را برای بکارگیری سیستم های انرژی خورشیدی دارا می باشد. در این تحقیق جهت امکانسنجی نیروگاه خورشیدی از روش های AHP فازی وTOPSIS فازی استفاده گردید. کلیه معیارها در ۵ بخش زمین شناسی، زیست محیطی، اقتصادی- اجتماعی، جغرافیایی و اقلیم به عنوان محیط های اصلی و ۱۴ زیرمعیار جهت امکانسنجی نیروگاه خورشیدی شهر اهواز انتخاب شدند. در نهایت نتایج حاصل از روش AHP فازی نشان داد که معیار اقلیم با وزن ۹۸۳/۰، معیار اقتصادی- اجتماعی با وزن ۲۹۲/۰، معیار زیست محیطی با وزن ۰۶۴/۰ درصد، معیار زمین شناسی با وزن ۰۱۹/۰ و معیارژئومتری با وزن ۰۰۷/۰ به ترتیب دارای بیشترین و کمترین درجه اهمیت می باشد. در مجموع زیرمعیارهای دما، ساعات آفتابی، شدت تابش، جهت تابش، زاویه تابش، فاصله از راه ها، فاصله از خطوط اصلی انتقال نیرو، آلودگی سطحی، فاصله از شهر، فاصله از روستا، باد، کاربری اراضی، فاصله از رودخانه ها، فاصله از گسل، فاصله از کانون زلزله، ارتفاع، فاصله از مناطق حفاظت شده و طول و عرض جغرافیایی و سازند زمین شناسی به ترتیب دارای بیشترین و کمترین اهمیت می باشند. در تکنیک TOPSIS نیز نتایج به این صورت بود که معیار اقلیم با امتیاز ۴۸۳/۱ بیشترین امتیاز و سپس معیار اقتصادی- اجتماعی با امتیاز ۳۰۰/۱، معیار زیست محیطی با امتیاز ۱۲۰/۱، معیار زمین شناسی با امتیاز ۰۸۸/۱ و معیار جغرافیایی با امتیاز ۰۲۸/۱ رتبه های بعدی را بدست آوردند. در نتیجه نتایج حاصل از دو روش با یکدیگر مطابقت دارد که نشان دهنده صحت و دقت هر کدام از روش های یاد شده می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IJENERGY-21-3_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1233090/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مرادی مجد، نسرین و انتظاری، علیرضا،1397،مطالعه امکان سنجی مقدماتی طرح اولیه پروژه نیروگاه خورشیدی: مطالعه موردی شهراهواز،https://civilica.com/doc/1233090

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Asafou-Ajaee, J. )۲۰۰۲(, Environmental economy for non economists, Mc GRAWHILL, ...
 • Camacho, E.F., Rubio, F.R., Berenguel, M. and Valenzuela, L.(۲۰۰۷), A ...
 • Chen, M.K. and Wang, S.C. (۲۰۱۰), The use of a ...
 • Erensal, Y.C., Öncan, T. and Demircan, M.L. (۲۰۰۶), Determining key ...
 • Kurttila, M. (۲۰۰۰), Utilizing the analytic hierarchy process (AHP) in ...
 • Saaty T.L. (۱۹۸۰), The analytic hierarchy process, McGraw-Hill. New York ...
 • Vaidya O.S. and S. Kumar (۲۰۰۶), Analytic hierarchy process: An ...
 • Wettermark G. (۱۹۸۸), Performance of the SSPS solar power plants ...
 • اکبری، علیرضا (۱۳۹۳)، مکان یابی بهینه نیروگاه های خورشیدی )فتوولتائیک ...
 • جوکار، سعید (۱۳۹۰)، بررسی الگوهای مراکز خرید و مجتمع های ...
 • ذبیحی لهارمی ، محمد؛ رحمانی ، زهرا و بهروز رضایی ...
 • ساکی پور، مریم؛ کعبی نژادیان، عبدالرزاق؛ سخاوتجو، محمدصادق و سید ...
 • عباسپور، مجید؛ حاجی سید میرزا حسینی، سید علیرضا و ترانه ...
 • لاجوردی، معصومه (۱۳۹۶)، نیروگاههای خورشیدی، کاربرد انرژی پاک در تولید ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 4,904
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support