ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثربخشی آموزش حافظه فعال بر تغییرات توان بتا و شدت دمانس بیماران مبتلا به آلزایمر

Year: 1399
COI: NSCC01_070
Language: PersianView: 91
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

پگاه دهقان - کارشناسی ارشد، گروه روان شناسی بالینی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه شهید باهنر، کرمان، کرمان
سیدمحمدحسین موسوی نسب - استادیار گروه روان شناسی بالینی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه شهید باهنر، کرمان، کرمان
حسینعلی ابراهیمی - مرکز تحقیقات بیماری های مغز و اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی، کرمان، کرمان

Abstract:

هدف: به دلیل گسترش جمعیت سالمندان، شیوع بیماری آلزایمر افزایش یافته است و به یکی از مشکلات مهم سیستم سلامت جوامع تبدیل شده است. علی رغم این که درمان های دارویی پتانسیل قابل توجهی از خود نشان داده اند، به دلیل عوارض جانبی و تاثیر متوسطشان بر بیماری سبب جلب توجه محققان به مداخلات غیر دارویی شده اند. اما اثربخشی این مداخلات بحث برانگیز باقی مانده است. در بیماری مزبور توان آلفا (۸-۱۳ هرتز) مغز بیماران نسبت به افراد سالم کاهش و توان تتا (۸-۴ هرتز) و دلتا (۴-۱ هرتز) آن ها افزایش می یابد. توان بتا که نشانگر توجه و تمرکز در بیداری است و فرم کوتاه شده معاینه وضعیت روانی، که یکی از ابزارهای سنجش شدت دمانس در بیماران است. در این پژوهش ارزیابی شد. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی آموزش حافظه فعال بر MMSE و تغییرات توان بتا در حالت استراحت در بیماران مبتلا به آلزایمر است. روش: بیست بیمار راست دست بر اساس ملاک های DSM-V مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط هستند، به صورت تصادفی در دو گروه کنترل و آزمایش منصوب شدند. گروه آزمایش ۲۵ جلسه آموزش n-back دریافت کردند. EEG و نمره (MMSE) آزمودنی ها قبل و بعد از مداخله ارزیابی شد. EFG با دستگاه EFG۳۸۴۰ نگاراندیشگان و از طریق ۲۱ الکترود در سه ناحیه: پیشانی (FP۱, FP۲, F۳, F۴, F۷,F۸,Fz، گیجگاهی (A۱, A۲, T۳, T۴, C۴, C۳, Cz)، آهیانه- پس سری (T۵, Pz, O۱, O۲, T۶, P۳, P۴)، طبق سیستم استاندارد ۱۰-۲۰ با فرکانس نمونه گیری ۵۰۰ هرتز و امپدانس کمتر از ۵ اهم ثبت شد. باندیس بالا و پایین به ۰/۵ و ۴۰ تنظیم شد و نوار مغز به مدت ۲۰ دقیقه در حالت استراحت ضبط شد. برای تحلیل از نرم افزار EEG LAB ۲۰۱۳ برای تبدیل داده ها به توان مطلق استفاده شد. مداخله n-back تطبیقی که در آن یک توالی از محرک های بصری در یکی از ۹ مکان موجود در تصویر ظاهر می شود و آزمودنی باید مکانی را که در n مرتبه قبل در آن ظاهر شده بود به یاد بیاورد. این تمرین در ۲۵ جلسه ۴۵ دقیقه ای در ۵ هفته انجام شد. تحلیل: به منظور نرمال سازی داده ها، مقدار کمی توان مطلق به لگاریتم تبدیل شد و برای هر ناحیه میانگین گرفته شد. از نرم افزار SPSS۲۲ و روش ANCOVA برای تحلیل آماری داده ها استفاده شد. یافته ها: آموزش حافظه فعال باعث افزایش قابل ملاحظه ای در نمره (F(۱,۱۹)=۳۴.۱۷; η۲= ۰.۵۰) ،MMSE در گروه آزمایش شد. همچنین تغییرات غیرمعناداری در قسمت های مختلف مغز شامل: افزایش توان بتا در قسمت پیشانی (F (۱,۱۹)=۲.۳۷; η۲=۰.۱۲) و گیجگاه (F (۱,۱۹)=۲.۰۰; η۲=۰.۱۰) و کاهش آن ((F (۱,۱۹) =۰.۲۴; η۲=۰.۰۸) در قسمت آهیانه- پس سری شد. نتیجه گیری: آموزش n-back تطبیقی در افراد مبتلا به آلزایمر سبب بهبود معاینه وضعیت روانی (شدت دمانس) می شود اما تاثیر معناداری بر توان بتا ندارد.

Keywords:

بیماری آلزایمر، آموزش حافظه فعال، الکتروامسفالوگراف

Paper COI Code

This Paper COI Code is NSCC01_070. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1235428/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
دهقان، پگاه و موسوی نسب، سیدمحمدحسین و ابراهیمی، حسینعلی،1399،اثربخشی آموزش حافظه فعال بر تغییرات توان بتا و شدت دمانس بیماران مبتلا به آلزایمر،First National Student Congress on Cognitive Sciences،Rasht،https://civilica.com/doc/1235428

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 16,400
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support