Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل فضایی – زمانی جرایم سرقت در منطقه ۱۲ شهر تهران

فصلنامه تحقیقات کاربردی علوم جغرافیایی، دوره: 22، شماره: 65
Year: 1401
COI: JR_JGSKH-22-65_006
Language: PersianView: 195
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نبی مرادپور - University of tehran
کرامت الله زیاری - University of tehran
محسن شکریانی - Graduated From Department of Demography, Department of Demography, Faculty of Social Sciences, University of Tehran, Tehran, Iran.

Abstract:

تحلیل فضایی جرایم در ساعات مختلف روز، روزهای هفته، ماه و فصل­های مختلف راهکاری موثر برای کنترل و پیشگیری از جرایم شهری است. این تحلیل ها به مدریت شهری و سایر مسئولان ایمنی شهر از جمله مسئولان قضایی و انتظامی این امکان را می دهد که با اقدامات پیشگیرانه، تصمیمات لازم را برای از بین بردن و یا کاهش اثرات این عوامل در سطح شهر اتخاذ نمایند. هدف از این پژوهش بررسی تحلیل فضایی جرایم سرقت به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی در منطقه ۱۲ کلانشهر تهران می باشد. روش تحقیق در مقاله حاضر توصیفی - تحلیلی است. جامع آماری پژوهش شامل اطلاعات بلوک­های آماری سال ۱۳۹۰ در سطح محلات منطقه ۱۲ شهر تهران و جرایم ارتکابی مرتبط با سرقت سال ۱۳۸۹ است. مهم ترین آزمون های آماری مورد استفاده آزمون مرکز متوسط و بیضی انحراف معیار بوده است و از بین آزمون های خوشه بندی، شاخص نزدیک ترین همسایه برای شناسایی کانون های جرم خیز به کار گرفته شده است. نتایج حاص از این تحقیق بیانگر آن است که از ۴۴۶ فقره جرم مرتبط با سرقت، محلات فردوسی – لاله زار و بهارستان سعدی بیشترین جرایم و محلات کوثر و مختاری کمترین جرایم را به خود اختصاص داده­اند. الگوی توزیع جرایم در منطقه ۱۲ به صورت خوشه ای می­باشد و مهم ترین کانون­های جرم خیز در فواصل دروازه شمیران، ایران، بهارستان – سعدی، فردوسی –لاله زار، ارگ پامنار، امام زاده یحیی و آبشار شکل گرفته است. همچنین تحلیل فضایی جرایم سرقت بیانگر آن است که جهت و کشیدگی جرایم سرقت در ساعات مختلف روز، روزهای هفته و به صورت ماهانه متفاوت می­باشد.

Keywords:

Keywords: spatial analysis , crime , theft , neighborhoods of the ۱۲th metropolitan area of Tehran. , کلمات کلیدی: تحلیل فضایی , جرم , سرقت , محلات منطقه ۱۲ کلانشهر تهران.

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JGSKH-22-65_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1235692/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مرادپور، نبی و زیاری، کرامت الله و شکریانی، محسن،1401،تحلیل فضایی – زمانی جرایم سرقت در منطقه ۱۲ شهر تهران،https://civilica.com/doc/1235692

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Adel, H., Salheen, M., & Mahmoud, R. A. (۲۰۱۵). Crime ...
 • Hillier, B., & Sahbaz, O. (۲۰۱۰). High resolution analysis of ...
 • Wilson, j. f. (۲۱۱۹) value of substandard housing abatement as ...
 • ابراهیمی، مهرزاد و چاکرزهی، عبدالوهاب (۱۳۹۴)، ارتباط میان نرخ جرم ...
 • احمدی سجاد، سیف الدینی فرانک، کلانتری محسن. (۱۳۹۲). تحلیل فضایی ...
 • اکبری، امین، ملکی، امیر، زاهدی، محمد جواد و رستمی، شاه ...
 • حاتمی نژاد، حسین، مهدی، علی و مهدیان به، معصومه (۱۳۹۴)، ...
 • حسینی نژاد، سید مرتضی (۱۳۸۴)، بررسی علل اقتصادی جرم در ...
 • سرایی، محمد حسین و حسینی، سید مصطفی (۱۳۹۴)، تحلیل فضایی ...
 • طالقانی، محمود(۱۳۶۸)، مطالعات جامعه شناسی شهر تهران، جلد اول، مسکن ...
 • کلانتری، محسن و قزلباش، سمیه (۱۳۸۹)، بررسی جغرافیایی کانون های ...
 • کلانتری، محسن، ۱۳۸۰، بررسی جغرافیایی جرم و جنایت در شهر ...
 • کلاین برگ، اتو (۱۳۴۹)، روانشناسی اجتماعی، ترجمه علی محمد کاردان، ...
 • میر محمد صادقی، حسین(۱۳۸۷)، جرائم علیه مالکیت و اموال، تهران: ...
 • ولیدی، صالح (۱۳۸۵)، حقوق جزای اختصاصی، جلد اول، تهران ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 76,566
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support