ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تغییرات مکانی-زمانی فرسایش خاک در حوزه آبخیز معرف خامسان با استفاده از مدل RUSLE

Year: 1400
COI: JR_JWEM-13-3_002
Language: PersianView: 117
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عبدالواحد خالدی درویشان - دانشیار، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس، نور
جلال فرجی - کارشناس ارشد، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس، نور
لیلا غلامی - استادیار، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
محسن خورسند - کارشناس ارشد، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس، نور

Abstract:

پویایی عوامل فرسایندگی باران (R)، مدیریت زراعی (C) و فرسایش پذیری خاک (K) در مقایسه با دیگر عوامل (توپوگرافی، LS و مدیریت اراضی، P)، مهمترین نکته در برآورد صحیح فرسایش خاک در پایه های زمانی مختلف است. برآوردهای مکانی-زمانی فرسایش خاک در حوزه های آبخیز معرف-زوجی به دلیل کارکردهای آموزشی آن ها و نیز امکان تعمیم نتایج برای مناطق بزرگ تری از کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین، در پژوهش حاضر ضمن بررسی پویایی عوامل R، C و K در حوزه آبخیز معرف-زوجی خامسان، نقشه توزیعی فرسایش خاک در مقیاس های زمانی فصلی و سالانه با استفاده از مدل RUSLE برای دو سال آبی ۹۵-۱۳۹۴ و ۹۷-۱۳۹۶ تهیه شد. نتایج نشان داد که فرسایش خاک در فصل زمستان با مقادیر ۳.۹۴ و ۴.۵۹ تن در هکتار به ترتیب حدود ۴۹ و ۷۴ درصد از کل فرسایش سال را به خود اختصاص داد. در نظر گرفتن شرایط ذوب در محاسبه عامل K برای فصل زمستان همراه با فقدان پوشش گیاهی در این فصل منجر به برآورد بیشتر فرسایش خاک نسبت به دیگر فصول شد. این نتایج با داده های هدررفت خاک کرت ها در رگبارهای ثبت شده در فصول مختلف و همچنین، غلظت بیشتر رسوبات معلق در رودخانه ها به ویژه در اسفند ماه تطابق دارد. در سال آبی ۹۵-۱۳۹۴ توزیع بارندگی ها در فصل پاییز به مراتب بیشتر از فصل بهار بود و لذا، فرسایش خاک فصل پاییز حدود ۳۳ درصد از کل فرسایش سال را به خود اختصاص داد. در سال آبی ۹۷-۱۳۹۶ اگرچه متوسط فرسایش خاک سالانه کمتر بود، اما به دلیل توزیع بیشتر بارندگی های فرساینده در فصل زمستان و هم زمان با فقدان پوشش گیاهی روی سطح خاک و نیز ذوب خاک، شدت فرسایش فصل زمستان بسیار بالا بود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWEM-13-3_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1236331/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
خالدی درویشان، عبدالواحد و فرجی، جلال و غلامی، لیلا و خورسند، محسن،1400،تغییرات مکانی-زمانی فرسایش خاک در حوزه آبخیز معرف خامسان با استفاده از مدل RUSLE،https://civilica.com/doc/1236331

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 32,949
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support