ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مسکن در کلام قرآن و اندیشه تمدن ها

Year: 1400
COI: TCCONF04_230
Language: PersianView: 73
This Paper With 21 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 21 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی اصغر حمزه گودرزی - مدرس، دانشگاه تهران و خواجه نصیر
گوهر غلامعلی شکراله زاده اعرابی - فارغ التحصیل ارشد ارتباطات اجتماعی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شمال

Abstract:

در دوران سنتی هنرمند مسلمان دست به آفرینش فضایی می زد که با روح و جان او سازگاری داشت و بنابراین به بهترین شکل در مسکن او که محل آرامش وسکون بود تبلور می یافت در حقیقت معماری سنتی با بهره یگری از هویت دینی – ایمانی که محدود به زمان و مکان خاصی نبود، فضایی را خلق می کرد که بازتاب را براساس نیازهای خویش بود و به نیازهای درونی افرادی که در آنجا زندگی می کردند، توجه می کردند دین رفتار انسان را براساس نیازهای فیزیکی و فطری او تحت تاثیر قرارمی دهدو بنابراین بر جسم و روح مسکن او هم تاثیرگذار است لذا این مسکن در کالبد و مفهوم و محتوا باید دارای ویژگی های هماهنگ با ویژگی های فطری انسان باشد تا بتواند او را به آرامش قلبی برساند که این ویژگی های فطری برای انسان مسلمان، همان اصول و ابعاد مطرح در دین اسلام می باشد. هدف مقاله حاضر مسکن در کلام قرآن و اندیشه تمدن ها با استفاده از روش توصیفی-تحلیلی و مطالعه اسنادی می باشد. نتایج نشان می دهد پس از ظهور دین اسلام در ایران و سپس رسمی شدن مذهب تشیع در دوران صفوی، هنر و معماری ایرانی دستخوش تغییراتی شد که این تغییرات ابتدا در مساجد و به تدریج در مسکن سنتی (که محل آرامش و سکون افراد بود) بروز کرد. در حقیقت معماری سنتی، با بهره گیری از هویت شیعی که به زمان و مکان خاصی محدود نبود، فضایی را خلق میکرد که بازتاب اندیشه های دینی خویش بود و به نیازهای درونی افرادی توجه میکرد که در آنجا زندگی میکردند. لذا مسکن سنتی از دو جنبه کالبدی و مفهومی قابل بررسی است؛ از بعد کالبدی، یک سرپناه است و نیازهای اولیه انسان معنوی را باید در سایه دین و مذهب برآورده سازد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is TCCONF04_230. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1238668/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حمزه گودرزی، علی اصغر و غلامعلی شکراله زاده اعرابی، گوهر،1400،مسکن در کلام قرآن و اندیشه تمدن ها،Fourth International Conference on Science and Technology of the Third Millennium of Iranian Economy, Management and Accounting،Tehran،https://civilica.com/doc/1238668

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 72,847
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support