Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقاله پژوهشی: بررسی خصوصیات نوری نانوساختارهای الیافی TiO۲/PVP تهیه شده به روش الکتروریسی و اثر آلایش آنها با نانوذرات نقره

فصلنامه علمی فیزیک کاربردی ایران، دوره: 11، شماره: 1
Year: 1400
COI: JR_JAPAZ-11-1_006
Language: PersianView: 134
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عباس مبشری - دانشجوی کارشناسی ارشد، گروه فیزیک دانشگاه تربیت مدرس تهران ایران
رسول ملک فر - استاد، گروه فیزیک، دانشکده علوم پایه، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران

Abstract:

در پی توسعه سریع مکالمه نوری ضروری است که مواد جدید با پاسخ­های نوری بسیار سریع و بزرگ برای ساخت کلیدهای نوری و تجهیزات پردازش یافته و تهیه شود. امروزه پژوهشگران بررسی‎های گسترده ای را در زمینه استفاده از مواد با اندازه کوچک­تر از میکرومتر و نانومتر برای دامنه وسیعی از کاربردها انجام می دهند؛ مهم ترین این مواد نانوالیاف است. همچنین ­دی­اکسید تیتانیم یکی از مواد بسیار مهمی است که از آن در مکالمه نوری استفاده می شود. در این تحقیق، نانوذرات ­دی­اکسید تیتانیم با فاز آناتاز با استفاده از روش سل-ژل تهیه و با استفاده از تکنیک الکتروریسی به صورت نانوالیاف درآورده شد.  همچنین نانوالیاف با نانوذرات نقره آلاییده شد تا عملکرد بهتری پیدا کند. تجزیه و تحلیل طیف سنجی رامان نیز به منظور اطمینان از خلوص ذرات این ماده انجام شد. مشخص گردید که تمام نمونه­ها پودر خالص دی اکسید تیتانیم (TiO۲) در اندازه نانو است و هیچ گونه ناخالصی در ساختار آنها وجود ندارد. توزیع ذرات این نانومواد نشان داد که اندازه آنها در محدوده ۲۰-۱۰ نانومتر است. الکتروریسی نانوالیاف در شرایطی انجام شد که فاصله بین سوزن و جمع کننده ۱۰ سانتی متر، سرعت تغذیه ۲ میلی­لیتر بر ساعت و ولتاژ حداکثر ۵/۱۵ کیلوولت بود. همچنین نانوذرات کلوئیدی نقره نیز به روش آزمایشگاهی لی و مسیل آماده شد. ساختار الیاف از نظر نوع مواد با دستگاه طیف­سنجی رامان، ریخت­شناسی با دستگاه میکروسکوپ اپتیکی و قابلیت رسانندگی الیاف به کمک طیف سنجی FT-IR با تعیین ضرایب اپتیکی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت. میکروسکوپ اپتیکی نشان داد که سطح نانوالیاف هموار، مسطح و بدون مهره است. توزیع قطر نانوالیاف نیز بسیار باریک (۵±۱۵۵ نانومتر) بود. طیف سنجی FT-IR نشان دهنده حضور گروه های عاملی هیدروکسیلی بر روی سطح نانوالیاف بود که در طول تهیه نانوالیاف به وجود آمده بود. در نهایت طیف­سنجی رامان وجود ناخالصی نانوذرات نقره (۲±۱۵ نانومتر) را نشان داد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JAPAZ-11-1_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1240964/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مبشری، عباس و ملک فر، رسول،1400،مقاله پژوهشی: بررسی خصوصیات نوری نانوساختارهای الیافی TiO۲/PVP تهیه شده به روش الکتروریسی و اثر آلایش آنها با نانوذرات نقره،https://civilica.com/doc/1240964

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Huang Z.M., Zhang Y.Z., Kotaki M., Ramakrishna S., A review ...
 • Ludwig T., Bohr C., Queraltó A., Frohnhoven R., Fischer T., ...
 • Gualandi C., Celli A., Zucchelli A., Focarete M.L., Nanohybrid materials ...
 • Hittini W., Greish Y.E., N.Qamhieh N., Alnaqbi M.A., Zeze D., ...
 • Reneker D.H., Chun I., Nanometer diameter fibres of polymer, produced ...
 • Aryal S., Kim C.K., Kim K.-W., Khil M.S., Kim H.Y., ...
 • Liu S., Zhang X., Shao H., Xu J., Chen F., ...
 • Wessel C., Ostermann R., Dersch R., Smarsly B.M., Formation of ...
 • Boland E.D., Coleman B.D., Barnes C.P., Simpson D.G., Wnek G.E., ...
 • Mori K., Surface finishing R&D center central research laboratories Nihon ...
 • Begin-Colin S., Le Caer G., Mocellin A., Zandona M., Polymorphic ...
 • Wang Z., Zhang Y., Liu S., Zhang T., Preparation of ...
 • Liu X., Liu Z., Lu J., Wu X., Xu B., ...
 • Smitha S.L., Nissamudeen K.M., Philip D., Gopchandran K.G., Studies on ...
 • Majles Ara M.H., Naderi H., Mobasheri A., Rajabi M.H., Malekfar ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 34,196
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support