ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

فرسودگی شغلی

Year: 1400
COI: NMCH06_026
Language: PersianView: 136
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ناهید قادری - مدیریت دولتی- گرایش مدیریت تحول دانشگاه پیام نور- مرکز رشت

Abstract:

فرسودگی شغلی، یکی از عارضه های سازمانی است که باید در مراحل اولیه پیشروی با آن مقابله کرد.تحقیقات زیادی در زمینه ارزیابی وضعیت فرسودگی شغلی و شناسایی عوامل آن انجام شده است، اما فقدانیک الگوی مدیریتی برای مواجهه با این پدیده در سازمان احساس می شود. در سال های اخیر یکی ازمفاهیمی که توجه روان شناسان صنعتی سازمانی، مدیران و محققان را به خود معطوف ساخته است، از پادرآمدن، از رمق افتادن، بی حالی، سستی و عدم انگیزه متصدی شغل است که در اصطلاح به آن فرسودگیشغلی گفته می شود. مطالعات نیز نشان داد که فرسودگی شغلی منجر به افسردگی و سایر مشکلات مرتبطبا سلامتی فرد خواهد شد. از آن جایی که نیروی انسانی مهمترین دارایی سازمان محسوب شده و عملکردکارکنان موجب ارتقای عملکرد و بهره وری سازمان می شود، ضروری است تا عواملی را که باعث ایجادفرسودگی شغلی خواهد شد، شناسایی و راه حل های موثر برای پیشگیری آنها فراهم شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NMCH06_026. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1241532/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قادری، ناهید،1400،فرسودگی شغلی،Sixth National Conference on the Role of Management in Vision 1404،Rasht،https://civilica.com/doc/1241532

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 59,291
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support