ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تغییرات فضایی فقر شهری در نورآباد ممسنی

Year: 1400
COI: JR_JURS-2-3_006
Language: PersianView: 67
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

منصوره یاراحمدی - دانش آموخته کارشناسی ارشد، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه مازندران، بابلسر،ایران.
عامر نیک پور - دانشیار، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه مازندران، بابلسر،ایران.

Abstract:

رشد شتابان شهرنشینی، در کشورهای درحال توسعه شهری شدن فقر را موجب می شود. فقر پدیده ای چندبعدی است که درنتیجه نابرابری اجتماعی و اقتصادی، ساختار فضایی نواحی مختلف شهر را دارای تضادهای بارز و آشکاری می کند. هدف ازپژوهش حاضر تحلیل پراکنش فضایی شاخص های فقر در شهر نورآباد ممسنی و مقایسه میزان آن در سه دوره آماری ۱۳۸۵، ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ می­ باشد. پژوهش حاضر ازنظر هدف کاربردی و ازنظر روش توصیفی-تحلیلی می باشد. داده های خام پژوهش از بلوک های آماری شهر نورآباد استخراج شده است. برای بی مقیاس سازی شاخص ها از روش فازی و همچنین به منظور تحلیل داده ها از روش تحلیل عاملی، لکه های داغ و همچنین خودهمبستگی فضایی موران در محیط نرم افزار GIS استفاده شده است. نتایج حاصل از پژوهش حاضر نشان می­ دهد فقر در نورآباد ممسنی الگوی توزیع خوش ه­ای و خودهمبستگی فضایی دارد. در سال ۱۳۸۵ پهنه فقر ۲۶/۷۳ درصد از مساحت و ۳۹/۲۵ درصد از جمعیت شهر را در برگرفته بود که این پهنه در سال ۱۳۹۵ به۴۶/۱۸درصد از مساحت و۴۶/۸۵ درصد از جمعیت افزایش یافت. این پهنه نواحی غربی و مرکزی شهر را در برمی گیرد. از سوی دیگر پهنه ی مرفه که در سال ۱۳۸۵ حدود ۴۴/۱۶ درصد از مساحت و۹/۴۷ درصد از جمعیت شهر را در برمی گرفت در سال۱۳۹۵ به۳۰/۶۷ درصد از مساحت و۳۳/۸۷ درصد از جمعیت افزایش یافت. این پهنه بیشتر در نواحی شمال غرب و جنوب شرق دیده می شود. بررسی روند تغییرات  نشان می دهد، هم پهنه مرفه و هم پهنه فقیر روند افزایشی داشته و در بین سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵به تدریج۳۳۸/۲۸ و ۴۶/۳۷ درصد افزایش در جمعیت و ۱۸۷/۷۱ و ۱۶۶/۳۱ درصد افزایش در مساحت داشته است، از سوی دیگر روند کاهشی طبقه متوسط با۵۳/۹۱ درصد کاهش در جمعیت و ۴۲/۰۴ درصد کاهش در مساحت نشان دهنده ی نابرابری فضایی و ایجاد شکاف طبقاتی عمیقی است که در ساختار فضایی شهر نورآباد ممسنی دیده می شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JURS-2-3_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1241566/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یاراحمدی، منصوره و نیک پور، عامر،1400،تغییرات فضایی فقر شهری در نورآباد ممسنی،https://civilica.com/doc/1241566

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 9,804
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support